Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Dlaczego .Nowoczesna jest przeciwko reformie oświaty?

- Pani Minister Zalewska ma wciąż ambicje przeprowadzić reformę oświaty w roku przyszłym. My jako klub .Nowoczesna zdecydowanie się temu sprzeciwiliśmy – mówiła podczas konferencji prasowej poseł Paulina Hening- Kloska, przedstawiając argumenty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom.

- Popieramy ZNP w protestach przede wszystkim dlatego, że brakuje nam klarownego i jasnego uzasadnienia, dlaczego cała reforma ma być przeprowadzona, a system oświaty znowu przewrócony do góry nogami jeszcze w sposób tak nieprzygotowany – mówiła poseł Kloska - Bo reforma jest nieprzygotowana i rozwiązania nie są gotowe.

Poseł powoływała się na raporty PISA, które jednoznacznie pokazują, że od 2000 roku czyli od kiedy powstały w Polsce gimnazja nastąpiły w Polsce ogromne postępy związane ze sposobem kształcenia, w tym młodzieży w wieku 15 roku życia.

- Badania te między innymi odnoszą się do kształcenia przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i polonistycznych, a myśmy zrobili skok z 25 na 12 do 9 pozycji – argumentowała poseł Hening- Kloska, odrzucając jednocześnie stwierdzenia PiS o tym, że testy nie oddają faktycznego stanu wiedzy – Nie są to znane nam ze szkół testy, ale profesjonalne badania, które pokazują na ile młodzież w wieku 15 lat jest przygotowana do wejścia w dorosłe życie.

Poseł z Gniezna wskazywała na badane w PISA umiejętności jak samorealizacja,  samokształcenie, umiejętność czytania ze zrozumieniem. Itd., które podczas testów w 100 procentach się obroniły.

- Oczywiście nigdy nie ma rzeczy nie do poprawienia, natomiast rewolucja, którą nam szykuje pani minister jest nie do zaakceptowania. Do dzisiaj nie mamy podstaw programowych, pani minister chce je zacząć pisać od 7 i 8 klasy szkoły podstawowej czyli jakby zaczynając od końca, a potem dopasowywać klasy 4,6. Czyli będzie to sztuczne – argumentowała poseł -  Tymczasowe programy nauczania, tymczasowe podręczniki. Obawiamy się też dużego wpływu politycznego na podstawy programowe zwłaszcza jeśli chodzi o nauczanie historii. Na tej podstawie wydawcy muszą przygotować podręczniki, nauczyciele sposób nauczania, ale musimy pamiętać, że to jest nauka od - do.

Co zatem proponuje .Nowoczesna?

Poseł z ugrupowania Ryszarda Petru  wskazała, że taka reformę powinno się wprowadzać latami. Zmiany powinny być całkowicie przygotowane i wdrażane od rocznika zaczynającego edukację, co oznacza, że  dzieci, które zaczęły naukę 6-letnią powinny tę naukę kontynuować w 6-letniej szkole, a te które już przejdą do klasy pierwszej szkoły 8-letniej, zaczną naukę w dobrze przygotowanej „nowej” szkole. 

Według .Nowoczesnej za reformę zapłacą przede wszystkim samorządy, bowiem w budżecie państwa nie wygospodarowano środków na proponowaną przemianę.  Stąd od 1 do 1,5 mld kosztów zostanie scedowane na samorządy, które będą musiały przystosować się do nowej rzeczywistości, a wiec zaadoptować budynki, sale, przeszkolić nauczycieli. 

Na razie ministerstwo nie mówi o przekazaniu na to wszystko środków finansowych, wszystko wiec wskazuje, że jeśli reforma oświaty odbędzie się kosztem samorządów, to w miastach będzie mniej inwestycji- drogowych, czy remontowych.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja