Pilne
Drzwi Otwarte w ZSR Kaczki Średnie - 23.04 godz. 8:15-15:30
Parkingi podziemne i wielopoziomowe rozwiążą problemy na Wyzwolenia?

W roku 2017 na terenie osiedla Wyzwolenia powstanie około 300 miejsc parkingowych – tak zadeklarowali Jerzy Pawłowski – wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza” oraz Tadeusz Czerwiński – wiceburmistrz Turku podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się dzisiaj (10 stycznia) w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku.

Organizatorem kolejnego już spotkania był radny miejski Maciej Aniołczyk, który tego typu spotkania organizuje cyklicznie, jednak nie wszystkie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem jak to dzisiejsze. Frekwencja zaskoczyła bowiem samego organizatora, a do sali trzeba było dostawiać krzesła.

Ale i temat drażliwy i poważny, bo dotyczący braków miejsc parkingowych, parkowania aut w miejscach niedozwolonych i związanych z tym mandatami nakładanymi przez policję. Z tego też względu oprócz przedstawicieli spółdzielni oraz urzędu na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele policji- zastępca komendanta kom. Roman Pankowski, oraz naczelnicy Ruchu Drogowego – asp. sztab. Roman Zielonka i Prewencji – podinsp. Wiesław Raczyk.

Temat braku miejsc parkingowych to temat irytujący mieszkańców osiedla Wyzwolenia, a w szczególności bloków pozostających w ścisłej zabudowie, jak również będących w bezpośrednim kontakcie ze Szkołą Podstawową nr 5.

Policyjne łapanki

Pierwsze pytania skierowane zostały do policji, a dotyczyły w większości spraw indywidualnych i zaczynały się od słowa: dlaczego?

Dlaczego otrzymuje mandat za to, że parkuję na ulicy, skoro jest szeroka i nie utrudniam przejazdu? Dlaczego nie ma możliwości zaparkowania przy sklepie za szkołą? Dlaczego od razu otrzymuje mandat, a nie pouczenie tak, jak to kiedyś policja miała w zwyczaju? Dlaczego wprowadzono na osiedlu strefę zamieszkania i nie możemy parkować tak, jak to było kiedyś?

- Wszystko to robimy, to działa w ramach przepisów prawa i jest to dbanie o bezpieczeństwo, zarówno pieszych, jak i kierowców – wyjaśniał kom. Roman Pankowski – Nie będzie vacatio legis dla poszczególnych sytuacji. Prawo jest prawem, a naszą rolą jest dbanie o jego przestrzeganie. My wykonujemy swoją pracę.

Policjanci wyjaśniali, że strefa zamieszkania wprowadza pewien porządek na osiedlu, daje przywileje osobom pieszym oraz tym, którzy kierują pojazdami. Wiele sytuacji wymaga zmiany mentalności i sposobu zrozumienia innych z uwzględnieniem przepisów prawa.

- Mieszkam na osiedlu 26 lat, ale do tej pory tak nie było, a teraz panowie robicie łapanki i wlepiacie nam mandaty – mówiła jedna z mieszkanek – Skoro są problemy z parkingami i policja o tym wie, to powinna iść do spółdzielni i urzędu i starać się rozwiązać ten problem, a nie karać mandatami.

Nadzieja na 130 miejsc

Brak miejsc parkingowych to jednak nie problem policji, ale włodarzy oraz w przypadku osiedla - spółdzielni mieszkaniowej. Obecny wiceprezes „Tęczy” poinformował, że 95 proc. powierzchni ulic i parkingów to obszar miejski, dlatego tylko za 5 proc. będzie odpowiadała spółdzielnia. W większości są to miejsca w zatokach pomiędzy blokami. Czy tam jest szansa na zwiększenie parkingów?

- Dokonamy oglądu tych miejsc i zobaczymy, co da się zrobić - mówił wiceprezes Pawłowski.  Za blokami numer 3,4 i 5 od strony południowej w okolicach garaży spółdzielnia posiada tereny, na których planuje zorganizować parkingi. Inwestycje planuje się na czas dwóch lat- roku 2017 i 2018. W tym roku docelowo powstanie około 130 miejsca parkingowych. W następnym roku kolejne.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.