Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Tuliszków: „Kapliczka w Piętnie odnowiona”

W grudniu 2016 r. kolejnym etapem w realizacji zadania „Wykonanie renowacji parku i stawu wraz z oświetleniem w miejscowości Piętno w gminie Tuliszków” było odnowienie kapliczki ku czci św. Jana Nepomucena.

Kult św. Jana Nepomucena, czeskiego kapłana zamordowanego w końcu XIV wieku w Pradze, jest nadal bardzo żywy szczególnie w wiejskich środowiskach. O jego świetności świadczy wielość nepomuków, czyli figur z wizerunkiem świętego, spotykanych  najczęściej na rozstajach dróg, przy brodach rzecznych, w sąsiedztwie mostów oraz na placach publicznych i kościelnych. Według ludowej tradycji św. Jan Nepomucen chroni pola i zasiewy przed powodziami i suszą.


Kapliczka z figurą świętego znajduje się również w Piętnie. Położona jest na terenie założenia parkowego zlokalizowanego w centrum miejscowości. Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku w obrębie parku istniał dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Niestety, jego najważniejsze elementy nie zachowały się do naszych czasów.


W 2013 roku na terenie parku w pobliżu kapliczki urządzono plac zabaw dla dzieci oraz zmodernizowano boisko sportowe w ramach projektu „Dziecięca Dolina w Piętnie”, natomiast w roku 2015 urządzono scenę przeznaczoną na lokalne wydarzenia kulturalne, zakupiono namiot, ławeczki i kosze. Ten urokliwy teren stał się na nowo miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miejscowości. W grudniu 2016 r. jednym z kolejnych etapów rewaloryzacji założenia parkowego była renowacja kapliczki ku czci św. Jana Nepomucena. Kapliczka znajdująca się na małej wysepce pośrodku wyschniętego stawu była w złym stanie technicznym. Ceglany postument uległ destrukcji pod wpływem wilgoci i nierównomiernego osiadania gruntu, część płytek ceramicznych stanowiących okładzinę postumentu popękała, zniszczeniu uległy także betonowe schodki i płyta, na której stał postument.


W ramach renowacji wszystkie elementy kapliczki zostały rozebrane. Następnie podbudowano nawierzchnię kostką brukową, w ziemię na głębokość 0,5 m wbudowano głaz narzutowy o wymiarach 1,3 m x 2 m ze ściętą górną powierzchnią, na której umieszczono odnowioną figurkę świętego. Wizerunek św. Jana Nepomucena poddano piaskowaniu i rekonstrukcji istniejących ubytków. Ostatnim elementem renowacji nepomuka było jego pomalowanie.


Docelowo według założeń projektu, wysepka na której znajduje się kapliczka zostanie połączona z nabrzeżem drewnianym pomostem wzmocnionym dwoma palami. Dojście do kapliczki dzięki temu zostanie znacznie ułatwione. Dotychczas, aby do niej dojść należało zejść po skarpie stawu i przejść przez jego wyschnięte dno. Dodatkowo, w ramach inwestycji pomost zostanie doświetlony przy pomocy lampy hybrydowej.

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.