Pilne
Drzwi Otwarte w ZSR Kaczki Średnie - 23.04 godz. 8:15-15:30
Smok Wawelski atakuje

Dzisiaj mam dla Państwa dwie informacje: dobrą i złą. Od której zacząć?

Na dobry początek zaczniemy od dobrej. W jednym z ostatnich artykułów „Co w zdrowiu piszczy” pisałam o projekcie ministerstwa, aby z Zespołów Ratownictwa Medycznego wyeliminować lekarzy i pozostawić w karetkach tylko przeszkolonych ratowników medycznych. Z ostrożną radością czytamy w ostatniej  Gazecie Lekarskiej, że ministerstwo przeanalizowało postulaty samorządu lekarskiego i wycofało się z próby wyeliminowania lekarzy z systemu ratownictwa. Na ostateczne decyzje musimy jeszcze trochę poczekać, ale miejmy nadzieję, że przy skromności nakładów na naszą służbę zdrowia, pozostaną one w zgodzie z naczelną, lekarską zasadą: „Primum non nocere”(„Po pierwsze nie szkodź”).


A  teraz o Smoku Wawelskim, którego krwiożerczość  wszyscy znamy od dzieciństwa. Otóż ten smok zaczyna straszyć już nie tylko Kraków, ale całą Polskę i szerzyć w niej swoje zabójcze żniwo! W XXI wieku zakonspirował się sprytnie zmieniając ostatnią literę swojego imienia z bezdźwięcznej „K” na dźwięczną „G”. I w ten oto sposób cała Polska musi walczyć ze SMOGiem.


W tej sprawie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Prezesa Rady Ministrów o pilne podjęcie skoordynowanych, międzyresortowych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce. W trosce o zdrowie obywateli naszego kraju wskazano też na istnienie dowodów naukowych na to, że stopień zanieczyszczenia powietrza staje się przyczyną zwiększonej śmiertelności, rozwoju chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Z badań wynika, że brudne powietrze skraca życie statystycznego Europejczyka o 8 miesięcy, Polaka zaś, aż o 10 miesięcy. Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska jest w czołówce krajów UE zanieczyszczonych benzopirenem i podobnymi truciznami. Na alarm bije Najwyższa Izba Kontroli, lekarze oraz organizacje pozarządowe.


Nad naszą ojczyzną, w wielu miejscach wisi wyjątkowo gęsty smog – czyli mieszanina zanieczyszczeń utworzona przez toksyczne pyły zawieszone i gazy. Powstają one w wyniku spalania paliw kopalnych w piecach ogrzewających domy, zakładach przemysłowych, spalarniach śmieci i ze spalin samochodowych. Zawierają substancje toksyczne jak: benzopiren, dioksyny i metale ciężkie. A dlaczego smog szkodzi ludziom nim oddychającym? Odnotujmy kilka faktów z naszego codziennego życia:
Zespół naukowców ze  Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadził badania dotyczące wpływu smogu na zdrowie człowieka. Prowadząc przez 8 lat dokładne obserwacje składu chemicznego powietrza i jego korelacji z ilością zachorowań i zgonów mieszkańców Śląska, wykazali wyraźne współzależności. Stwierdzili, że im większe zanieczyszczenie powietrza, tym więcej pacjentów wymaga leczenia szpitalnego z powodu: zawału serca, udaru mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków. Odnotowano również zwiększoną liczbę pacjentów w gabinetach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tendencje te utrzymywały się do 14. dni po ustąpieniu maksymalnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu nad danym rejonem. Zdaniem prof. Andrzeja Lekstona, zanieczyszczone powietrze potęguje  śmiertelność o 8 % z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.