Pilne
Drzwi Otwarte w ZSR Kaczki Średnie - 23.04 godz. 8:15-15:30
Śladami pomników przyrody w ZSR w Kaczkach Średnich

Śladami pomników przyrody. Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna powiatowa sesja ekologiczna połączona z obchodami Dnia Ziemi. Rozpoczęła się na placu przed ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Przedstawiciele dziesięciu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego wraz z opiekunami zostali zapoznani przez organizatorów imprezy z funkcjonowaniem profesjonalnej stacji meteorologicznej.

Upewnieni, iż wbrew wcześniejszym przewidywaniom, pogoda będzie nam sprzyjać wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do Celestyn  okrężną drogą, gdyż nas przewodnik, przedstawiciel Nadleśnictwa Turek, pan Lewandowski, koniecznie chciał pokazać nam  odnowiony cmentarz ewangelicki w Porożu. Oprócz pozostałości po nagrobkach, zaskoczył nas  przepięknie kwitnący na obszarze cmentarza barwinek.  Następnym punktem podróży były wspomniane wcześniej Celestyny. A tam swoje uroki zaprezentowała przepiękna sosna pospolita objęta ochroną w 1978 roku, o obwodzie  pierśnicy 330 cm i wysokości 15 metrów. Pozachwycaliśmy się pięknym widokiem i ruszyliśmy w drogę prowadzącą do następnego pomnika przyrody – Bartka – największego we wschodniej Wielkopolsce dębu znajdującego się w Kotwasicach. Wiek jego szacowany jest na 300 -600 do 1200 lat. Wysokość drzewa 30 m, obwód pnia 985cm, rozpiętość korony 20 na 40 m (800 m2), pierśnica (średnica drzewa) 314cm.  Legendy podają, że odpoczywał pod nim Jan III Sobieski wracając spod Wiednia. Obok "Bartka" znajduje się aleja złożona z 55 wiekowych drzew. Jako pomnik przyrody " Bartek " jest symbolem gminy Kotwasice, z tego też powodu znajduje się w herbie miejscowości. Od kilkudziesięciu lat "Bartek" znajduje się pod ścisłą ochroną. Następny przystanek znajdował się we Wrzącej, gdzie podziwialiśmy  olbrzymi głaz narzutowy, zwany dziś kamieniem z wanienką. Głaz przedstawia bryłę kwarcytu drobnoziarnistego. Ma 8,5 m obwodu i 1 m wysokości. Na jego powierzchni znajduje się charakterystyczne zagłębienie po deszczu wypełnione wodą.  Legenda głosi: „W ucieczce z Egiptu Matka Boska zatrzymała się na tym miejscu. W  wanience w kamieniu kąpała Dzieciątko, w garnku wodę grzała, w małym zaś garnuszku stała świeca.


Niedaleko głazu narzutowego znajduje się zabytkowy park w Słodkowie, który stanowił  kolejny punkt naszej wyprawy. Pośród występujących tu drzew wyróżniają się buki i dęby, sosna wejmutka, graby i brzozy. W parku znajduje się dwór zbudowany w stylu klasycystycznym. Pochodzi z połowy XIX wieku. Od zachodu zdobi go czterokolumnowy ganek z trójkątnym szczytem.


Ze Słodkowa ruszyliśmy do Rudy.


Przeszliśmy ścieżkę  przyrodniczą "Moczary" , którą rządzą wszechobecne tu żaby.
Wieczorami słychać ich rechot. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce przebarwiają się na niebiesko. Na trasie ścieżki spotkamy cztery punkty edukacyjne. Są tutaj stawy, woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Głębokość piętrzenia dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 6 m. Potem wchodzimy do boru mieszanego i oglądamy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Pod koniec ścieżki również spotkamy ponownie okazałe drzewa.


Na końcu ścieżki jeszcze jedna atrakcja – ognisko z kiełbaskami. I to już koniec naszej przygody … . Do zobaczenia w przyszłym roku… .
Organizatorzy  - nauczyciele ZSR Kaczki wraz z Dyrekcją składają podziękowania za pomoc  w zorganizowaniu tegorocznej imprezy  Nadleśnictwu Turek, Starostwu Tureckiemu za ufundowanie nagród oraz panu K. Macowi za gadżety, którymi mogliśmy obdarować uczestników spotkania.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.