Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Mamy ambicje, aby wygrać w mieście i powiecie, bo tu są potężne rezerwy - czyli PiS szykuje się do wyborów samorządowych 2018

Posłowie Ryszard Bartosik z Kowali Pańskich, Krzysztof Ostrowski z Gniezna i Tomasz Ławniczak z Ostrowa Wielkopolskiego zaprosili członków oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości na spotkanie informacyjne dotyczące wyborów samorządowych 2018. Choć ich data nie jest dokładnie określona, wiadomo, że będzie to czas od 20 października do 11 listopada, a więc za niespełna rok. Stąd w polityce temperatura rośnie, ustawiają się przysłowiowe bloki startowe oraz formują listy z kandydatami. A wszystko w nowej ordynacji wyborczej.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 13 listopada w biurze poselskim Ryszarda Bartosika i miało charakter otwarty. Głównym tematem spotkania były najbliższe wybory samorządowe, stąd zaproszono pełnomocnika wyborczego na województwo wielkopolskie- posła Tomasza Ławniczaka oraz Krzysztofa Ostrowskiego- odpowiedzialnego za wybory w okręgu konińsko- gnieźnieńskim.

Poseł Ławniczak przedstawił dane statystyczne zebrane z poprzednich wyborów – samorządowych, prezydenckich oraz parlamentarnych. Ze statystyk widać, że powiat turecki jest bastionem PiS. Pokazują to wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które dały nam 3 miejsce w skali województwa. Z kolei w wyborach samorządowych w roku 2014 powiat turecki zajął dopiero 13 miejsce w skali województwa.

- Świadczy to o tym, że na tym terenie znajdują się potężne rezerwy i wielki potencjał wyborczy - oceniał poseł Ławniczak, sugerując, że do wyborów samorządowych lokalne struktury się nie przygotowały.

Tymczasem przed Polakami kolejna szansa na dokonanie wyboru, czy jak mówił poseł Ryszard Bartosik szansa na dokonanie dobrej zmiany w samorządach. Aby nie zaprzepaścić szansy na stworzenie silnego i sprawiedliwego państwa należy postawić na zmiany w samorządach.

- Mamy ambicje, aby wygrać te wybory w mieście i powiecie – mówił poseł Bartosik, zaznaczając, że rząd intensywnie pracuje  nad zmianą ordynacji wyborczej. Według założeń PiS dwukadencyjność ma obowiązywać dopiero od 2018 roku, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie mogą kandydować do rad.

- To było oszukiwanie wyborców – oceniali zgodnie posłowie.

Według założeń mają zniknąć jednomandatowe okręgi wyborcze na poczet wyborów proporcjonalnych oraz zmniejszona ma zostać liczba kandydatów z 10 na 7. W komisjach wyborczych mają pojawić się przejrzyste urny, a nad wyborami mają czuwać kamery. Zwiększone też zostaną kompetencje męża zaufania. Więcej odnośnie zmian ordynacyjnych będzie wiadomo po 19 listopada. Na razie wiadomo, że wybory samorządowe odbędą się po 20 października, ale przed 11 listopada.

Posłowie apelowali więc o tworzenie silnych list. Odgórne założenie jest na to, aby silne listy stworzyć do sejmików, gdzie jest największy podział pieniędzy dla samorządów. W drugiej kolejności będą liczyli się kandydaci na prezydentów w miastach wojewódzkich lub byłych województw. W Wielkopolsce do miast tych zaliczane jest także Gniezno i Ostrów Wielkopolski.

PiS chce w sejmikach mieć taką większość, która pozwoliłaby rządzić swobodnie jedynie z niewielkim koalicjantem. Jest to możliwe bowiem tylko w okręgu konińskim są potężne, ale wciąż niewykorzystane rezerwy ludzkie.

Posłowie zachęcali wiec do formowania silnych list, z wyrazistymi kandydatami.

- Przed nami batalia o samorząd, o naszą małą ojczyznę. Musimy się poważnie zastanowić nad działaniem i znaleźć receptę. Wygrana jest możliwa i realna, ale tylko w konsolidacji, bez wewnętrznych podziałów – mówili posłowie.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.