Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Dlaczego fizyka jest taka trudna?

Przedmioty, z jakimi spotykamy się podczas nauki w szkole, uczą pewnej dość schematycznej wiedzy. Nawet w matematyce od pewnego czasu stosuje się niekiedy już gotowe wzorce na rozwiązywanie zadań. Jest jednak jeden przedmiot, który nie poddaje się tej regule. Tym przedmiotem jest fizyka. 

Analizując problem, można dojść do wniosku, że zadania, jakie stawia przed uczącym fizyka, są znacznie bardziej skomplikowane. Zadania z tego przedmiotu nigdy nie są dokładnie takie same. Wiele z nich wymaga dużej samodzielności. Fizyki nie można nauczyć się na pamięć. Nauka fizyki w głównej mierze polega na samodzielnym analizowaniu pewnych faktów. Aby, być dobrym z fizyki, nie wystarczy być biegłym w rachunkach.  Liczy się spostrzegawczość i myślenie na poziomie abstrakcji.


W odniesieniu do fizyki skuteczna nauka powinna polegać na:

1. rezygnacji z uczenia się tego przedmiotu na pamięć
2. odwołaniu się do wyobraźni
3. poznawaniu przykładów zastosowania praw
4.  poprawie umiejętności matematycznych
5. rozwiązywaniu problemów
6. wykorzystaniu spostrzegawczości, inteligencji


Tak naprawdę, fizyki nie da się nauczyć, bez pełnego zrozumienia...


Czym różni się ten przedmiot od innych? Nauka większości przedmiotów odbywa się na zasadzie, że przekazywane są fakty. Wiedza jest porządkowana i uczeń poznaje zależności, jakie zachodzą pomiędzy faktami. Można powiedzieć, że fakty stanowią centrum nauki. Z nauką fizyki jest odwrotnie, polega ona na tym, że w pierwszej kolejności trzeba zrozumieć strukturę faktów.


Nauka fizyki wymaga dużej wyobraźni, to czy ma się tego typu zdolności, jest w głównej mierze czynnikiem danym przez naturę. Wyobraźnię można jednak rozwijać.  Jak to zrobić? Poprzez naukę i ciekawe lekcje, które powodują, że wyobraźnia się rozwija. Skutecznym sposobem na naukę są korepetycje online. Jest do nich wygodny dostęp poprzez platformę https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-fizyka. Lekcje odbywają przy użyciu komunikatora Skype. Nauka fizyki jest szczególnym zadaniem. Korepetytorzy, dla których fizyka bardzo często jest pasją, dołożą wszelkich starań, aby fizyka stała się zrozumiała. Nauka fizyki wymaga dużego zaangażowania, tylko pod tym warunkiem będzie ona efektywna.
 

Jakie elementy składają się na kompletnie rozwiązane zadanie z fizyki?


Pierwszym elementem poprawnie rozwiązanego zadania z fizyki jest przedstawienie treści zadania. Można to zrobić w bardzo różnej postaci. Najczęściej stosuje się zapis mówiący o danych i szukanych, dodaje się rysunek, oraz krótki komentarz. W niektórych zadaniach wystarczający będzie sam rysunek. Przedstawienie treści zdania wykonuje się tylko w przypadku, kiedy oddaje się zadanie do oceny. W przypadku nauki podnoszącej umiejętności nie dodaje się takiego opisu, gdyż byłoby to bezcelowe. Rysunek pomocniczy dodawany do rozwiązania zadania jest szczególnie istotny, gdy jest to zadanie dotyczące ruchu, lub zawiera elementy ruchu wektorowego. Kolejnym elementem jest przekształcanie wzoru, w niektórych sytuacjach można to zrobić w pamięci. Jeśli zadanie będzie przedstawione do oceny, to należy w nim zrobić opis objaśnień do przekształceń. Następne elementy poprawnie rozwiązanego zadania z fizyki to: wynik końcowy, wzór, rachunek jednostek do wzoru końcowego, wynik liczbowy, dyskusja wyników.


Skuteczne rady jak uczyć się fizyki w sposób efektywny.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.