Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Jeszcze nie gasimy światła! – czyli Barbórka 2017 w kwaśnej atmosferze

Tak twierdzili zarówno Adam Kłapszta, prezes ZE PAK oraz Paweł Dzikowski, reprezentujący kopalniane związki zawodowe. Wśród życzeń wszystkiego, co najlepsze dla górniczej braci, słów dumy i szacunku pojawił się kwaśny wątek, związany z niegodnym traktowaniem odchodzących z zamykanego zakładu pracowników KWB „Adamów”.

Duma i szacunek

Uroczystości związane z obchodami imienin Barbary, patronki górników jak zawsze otworzyła msza dziękczynna w intencji górników celebrowana w kościele p.w. św. Barbary w Turku. Stamtąd poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście i pracownicy kopalni przy wtórze górniczej orkiestry ulicami miasta udali się do Klubu „Barbórka’ gdzie odbyła się uroczysta akademia.

Choć złośliwi twierdzili, że to kolejna stypa, nastroju takiego nie chcieli wprowadzać pracownicy KWB „Adamów”. Choć żywot kopalni po 60-letniej eksploatacji dobiega końca, a smutne nastroje rysują się zamykanej za trzy tygodnie elektrowni „Adamów”, górnicy chcieli, aby dzień ich święta obchodzony był z szacunkiem i dumą.
Taki charakter miały więc przemówienia okolicznościowe przybyłych oficjeli. Zarówno poseł na Sejm Ryszard Bartosik, jak i starosta Mariusz Seńko oraz burmistrz Romuald Antosik przyznali, że praca na wkopie to praca ciężka, niebezpieczna, ale doceniana i zauważana. Dziękowali za lata poświęceń, życząc wszystkiego, co najlepsze. Pojawiły się także słowa mówiące o współpracy, o jednoczeniu sił w tym trudnym dla wszystkich czasie dla miasta i jego społeczności.

Starosta Seńko skierował zapewnienia do Zarządu spółki, że samorząd jest w pełni gotowy do podpisania stosowanego porozumienia które pomoże wesprzeć firmę i jej pracowników w niełatwym czasie.

- Jeszcze nie gasimy światła - powiedział Adam Kłapszta prezes spółki – Część oddziałów związana z produkcją przetrwa i będzie pracować do końca koncesji.
Prezes dziękował górnikom za profesjonalizm i rzetelne sprawowanie swoich obowiązków, gratulując odznaczonym górnikom i życząc jednocześnie udanych obchodów Dnia Barbórki.

Prawdy „lwa salonowego”

Łyżkę dziegciu zaserwował Paweł Dzikowski, przemawiając w imieniu związków zawodowych. Podkreślił, że górnicy z Adamowa mają świadomość końca ich zakładu pracy. Przypomniał jednak składane osiem lat temu obietnice o kolejnych odkrywkach- Grochowy, Siążyce, Piaski, które dałyby prace kolejnym pokoleniom, ale dzięki którym być może powstałby nowy blok energetyczny.

- Można było zapewnić paliwo na kolejne pokolenie, to nie załoga jest winna temu, że kopalnia się zamyka, ale polityka ówczesnych rządów – mówił Paweł Dzikowski, pytając o racjonalną politykę złożami.

- Trzecia prawda to jest to, jak na odchodne traktuje się pracowników, to, że nie próbuje się podpisać porozumienia o zwolnieniach grupowych, to, że pisze się w regulaminie, że nie było innych możliwości. Jako związki zawodowe chcieliśmy dać więcej tej załodze, bo ta załoga na to zasługuje i nie jest prawdą, że nie ma pieniędzy, bo pieniądze były i zostały wyprowadzone – mówił Paweł Dzikowski – Należy z załogą pożegnać się w godny sposób. Apelujemy do zarządu kopalni usiądźmy i zmieńmy zapisy regulaminu, aby tym pracownikom coś na koniec dać. Nie traktujmy ich tak, jakby byli niepotrzebni.

Brudy i kwaśna atmosfera

Nie obyło się bez odpowiedzi, na przemówienie związkowca. Głos zabrał prezes Kłapszta, zwracając się bezpośrednio do Pawła Dzikowskiego, nazywając go wysokiej klasy specjalistą i profesjonalistą  z jednej strony, a z drugiej lwem salonowym, który lubi w sposób demagogiczny przeinaczać fakty.

Prezes Kłapszta mówił o szansie pracy na Ościsłowie oraz o możliwości przejścia na północ. Zaznaczył, że aspekt społeczny jest dla spółki ważny, a Zarząd chciałby zachować jak najwięcej miejsc pracy.

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.