Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Anna Marecka: Leczenie światłem

W grudniu ubiegłego roku pisałam Państwu jak nieodzownym i drogocennym źrodłem dla życia na planecie ziemia jest „nasza gwiazdka”. Ta naprawdę niewielka w skali kosmicznej gwiazda,  przy współistnieniu wielu sprzyjających okoliczności natury i niewyobrażalnym, dla nas – ludzi, upływie czasu pozwala mi siedzieć teraz przy komputerze i rozważać jej hojność.

Helioterapia ma bardzo długą historię – pierwsze, odkryte przez nas  zapiski o stosowaniu tej metody pochodzą z 1400. roku przed naszą erą, a pierwszy szpital, w którym leczono gruźlicę i krzywicę za pomocą światła słonecznego, otworzył dr Rollier w 1903 roku w Szwajcarii.

Uważany za „ojca medycyny” Hipokrates – grecki lekarz, żyjący w V wieku p.n.e. zalecał stosowanie terapii światłem w wielu chorobach. My, jako lekarze składający przed wręczeniem dyplomu „Przysięgę Hipokratesa” dobrze znamy naczelną zasadę jaką się kierował: „Primum non nocere”- po pierwsze nie szkodzić. Trudno być wiernym tej przysiędze stosując u pacjentów farmakoterapię. Na każdej ulotce dołączonej do leków, znajdziemy długą listę działań ubocznych – niepożądanych, często groźnych objawów jakie mogą się pojawić podczas ich zażywania. Cóż, jesteśmy zmuszeni wybierać mniejsze zło.

Często jednak zażywanie leków jest konieczne, ale możemy je zminimalizować stosując leczenie światłem,   pozbawionym, dzięki nowoczesnej technologii, szkodliwych promieni UV. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe ukazuje nam „czarne oblicze” naszej życiodajnej gwiazdy. Zbyt długa ekspozycja na ich działanie uszkadza włókna kolagenowe w naszej skórze przyśpieszając procesy starzenia, może uszkodzić nasze oczy wywołując zaćmę fotochemiczną tzw. zmętnienie soczewki, może wywołać alergie, rumień, oraz łagodne zmiany nowotworowe jak: rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy skóry, aż po najbardziej niebezpieczny  - czerniak złośliwy (melanoma malignom).

W 1893 roku duński lekarz Niels Ryberg  Finsen wynalazł jedno z pierwszych urządzeń zdolnych wytwarzać technicznie zsyntetyzowane „światło słoneczne”. Przewaga technicznie zsyntetyzowanego światła polega na tym, że jego parametry takie jak intensywność i emitowane widmo można kontrolować. Zastosował on swój wynalazek w leczeniu 950 pacjentów cierpiących na gruźlicę skóry, a w 1903 roku otrzymał Nagrodę Nobla za swoje badania nad terapią światłem i uzyskane wyniki terapeutyczne. W ten sposób, z początkiem ubiegłego stulecia, weszliśmy w erę bezpiecznej fototerapii. Ze względu na dowiedzione działania korzystne, od kilkudziesięciu lat stosowana jest powszechnie na oddziałach noworodkowych (w naszym mieście również), w celu złagodzenia objawów fizjologicznej żółtaczki u noworodków, które poddaje się działaniu światła niebieskiego.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja