Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Malanów: Spotkanie i prelekcja z Andrzejem Filasem

W życiu i sporcie liczą się sekundy, każda chwila jest ważna, a życie ludzkie jest niezwykle cenne.  Z takim przesłaniem, w czwartek 8 lutego tuż przed feriami zimowymi  gościliśmy  p. Andrzeja Filasa - nauczyciela wychowania fizycznego z Uniejowa. Pan Andrzej w przeszłości był doskonałym sportowcem, trenował biegi sprinterskie  i  był medalistą Mistrzostw Polski w sztafecie 4x100m. Pan Andrzej od wielu lat  aktywność fizyczną (uprawiał m.in. windsurfing, żeglarstwo, kolarstwo, snowboard) łączył z drugą pasją - fizjoterapią. Od kilku lat pomagał i nadal pomaga ludziom z problemami jako fizjoterapeuta i rehabilitant. 

Niestety w 2016 roku uległ wypadkowi podczas treningu rowerowego, w wyniku  którego doznał poważnego złamania kręgosłupa i paraliżu kończyn dolnych.

Pan Andrzej, w czasie wizyty na sali gimnastycznej w naszej szkole, opowiedział młodym sportowcom o sobie,  o wypadku i swojej rehabilitacji oraz o tym, jak wygląda codzienność na wózku inwalidzkim. Ostrzegł, że wystarczy sekunda, nieostrożność, nieuwaga, drobny błąd albo niepotrzebna i głupia brawura,  a życie może diametralnie ulec zmianie. Mimo wszystko nie należy  się poddawać, cieszyć się każdą chwilą i nie rezygnować ze swoich pasji, gdyż jedyna bariera na drodze do realizacji marzeń powstaje w nas samych. Pan Andrzej jako osoba niepełnosprawna i były sportowiec uświadamiał uczniom klas sportowych, że niepełnosprawność to nie wyrok, a na co dzień należy dbać o własne zdrowie, doceniać rzeczy proste i prozaiczne oraz szanować to czego często nie doceniamy, czyli zdrowie i pełnosprawność.

Podczas spotkania z uczniami klas sportowych naszej szkoły p. Andrzej Filas pokazał, jak należy pomagać osobom jeżdżącym na wózkach w razie upadku, trudności z pokonaniem schodów lub choćby krawężnika. Na zakończenie tej niezwykle cennej lekcji uczniowie podziękowali p. Andrzejowi gromkimi brawami .

Pan Andrzej  jest niezwykłą osobą, pomimo trudności i przeciwności losu pozostaje aktywny, dąży do realizacji marzeń i pasji życiowych. Dziękujemy za niezwykle wartościową lekcję i życzymy powodzenia w dalszej rehabilitacji.

Radosław Zwoliński

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.