Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Włamał się na Facebooka i ukradł pieniądze. Uwaga na oszustów!

Przestępcy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Użytkownikom Facebooka kradną konta i proszą znajomych, których znajdują na tym profilu o pomoc w zakupie. Robią to tak wiarygodnie, że ludzie tracą pieniądze.

Oszuści wybierają takie osoby, z którymi właściciel przejętego przez nich konta utrzymuje kontakty. W rozmowie oszuści poproszą o pomoc i przelanie określonej kwoty, odpowiednio to tłumacząc (np. brak pieniędzy na koncie czy możliwości zrobienia przelewu itp.).

Wiadomość sprawia wrażenie wysłanej przez kogoś, kogo dobrze znamy. Kiedy pieniądze zostaną przesłane praktycznie nie ma możliwości odzyskania pieniędzy. Przestępcy znikają, a na kolejne wiadomości na Facebooku odpowie raczej nieświadoma niczego nie świadoma osoba, do której naprawdę należy konto.

Do takiego oszustwa doszło na terenie naszego powiatu. Oszust podając się na portalu społecznościowym za członka rodziny poprzez wiadomość poprosił o wpłatę 980 zł na zakup kryptowaluty i zobowiązał się do oddania pieniędzy jeszcze tego samego dnia. W trakcie dalszej rozmowy oszust ponownie poprosił o przelanie 980 zł na ten sam cel.  Po dokonaniu drugiej transakcji do pokrzywdzonego zadzwonił pracownik firmy zajmujący się przelewami, aby potwierdzić transakcję. Zweryfikował adres e-mail i dokonano drugiego przelewu. Dopiero prośba o trzeci przelew wzbudziła wątpliwości pokrzywdzonego, który zadzwonił do członka rodziny za którego podawał się oszust. W czasie rozmowy zorientował się że został oszukany, ponieważ ten nie prosił go o jakiekolwiek pieniądze.

Jeżeli otrzymasz prośbę o przelew na portalu społecznościowym, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba pod niego się podszywająca. Wystarczy zadzwonić do znajomego.

Nigdy nie loguj się do banku z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych (zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie).

Warto też ostrzec znajomych przed tą metodą działania oszustów. 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.