Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Turek dostał ponad 21 milionów na oczyszczalnię

Miejska Spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. otrzymała 21 mln zł dofinansowania na modernizację wyeksploatowanej oczyszczalni ścieków w Turku, która będzie kosztowała ponad 40 mln zł. To będzie jedna z największych miejskich inwestycji, jakie miały miejsce w ostatnich latach, a w dodatku o olbrzymim znaczeniu strategicznym. 

O tym, że PGKiM Sp. z o.o. znalazło się na liście do dofinansowania inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, informowaliśmy na początku tego roku. Sprawa jednak sięga znacznie dalej, do roku 2016, kiedy Burmistrz Turku zdecydował o tym, że Spółka, której 100-procentowym właścicielem jest Miasto Turek, przystąpi do modernizacji oczyszczalni z udziałem środków europejskich. PGKiM przygotowało projekt „Rozbudowa i przebudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek”, którego jest beneficjentem i wnioskodawcą.

Jak się okazało, Spółka skutecznie ubiegała się o dofinansowanie w wysokości 21.111.381,47 zł ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którymi dysponuje NFOŚiGW. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 40.732.547 zł.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Romuald Antosik podpisał uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie dofinansowania do realizacji przedsięwzięcia polegającego na modernizacji oczyszczalni i rozbudowie sieci kanalizacyjnej. Z kolei Mirosław Wypiór, prezes PGKiM Sp. z o.o., w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, podpisał umowę na dotację. Oznacza to, że przedsięwzięcie o wartości 40.732.547,78 zł, zostanie sfinansowane z następujących źródeł: 21.111.381,47 zł z pozyskanych funduszy unijnych, 12.004.511,03 zł z pożyczki z NFOŚiGW, a 7.616.655,28 zł ze środków własnych miejskiej Spółki komunalnej.

Przypomnijmy, że turkowska oczyszczalnia ścieków została zaprojektowana w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ostatnio modernizowana była 18 lat temu. Większość urządzeń jest wysłużonych i energochłonnych. Nic dziwnego, gdyż niektóre z nich pracują bez przerwy od 20 lat. Nie można dopuścić do tego, aby oczyszczalnia przestała działać. Stąd konieczność przeprowadzenia kompleksowej modernizacji, polegającej m.in. na zainstalowaniu bardziej wydajnych urządzeń, a przy tym zużywających mniej energii.

Dodatkowo należy dostosować technologię oczyszczania do zmieniającej się jakości ścieków dopływających, przy mniejszej ilości a większym stężeniu zanieczyszczeń.

Prace modernizacyjne i przy budowie sieci kanalizacyjnej mają trwać ponad 2 lata. Co ważne, podczas realizacji inwestycji, oczyszczalnia będzie pracowała bez przerwy.
 

 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja