Dobra: „Ostatnie tango z Herbertem”, czyi dobrska scena teatralną otwarta na publiczność

Spektakl Dobra

„Ostatnie tango z Herbertem” to tytuł monodramu, który przedstawiony został w sali widowiskowej w Centrum Kultury w Dobrej. Podczas wydarzenia można było miło spędzić czas i zaczerpnąć czegoś wyjątkowego dla duszy.

Monodram na kanwie poezji Zbigniewa Herberta odbył się w sobotę 26 marca. W rolę głównego bohatera wcielił się Przemysław Tejkowski i również on zajął się scenariuszem oraz reżyserią. Twórcą muzyki do spektaklu zajął się natomiast Jacek Chrobak. Zanim na scenie pojawili się aktorzy, nie zabrakło odniesień do aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Podkreślano ze nie można zapomnieć o tym , co dzieje się za nasza wschodnia granicą, a środowisko teatralne także zabrało głos w sprawie wydarzeń w Ukrainie. Przed spektaklem odczytano zatem orędzie. Było to orędzie na czas wojny, która trwa i na czas pokoju, który nadejdzie, a stworzone zostało przez Dramatyczny Kolektyw w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka.

Poniżej fragment odczytanego orędzia:
„Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie. Organizowane są zbiórki, transporty, zajęcia dla dzieci, pomoc prawna i psychologiczna, miejsca pracy, rezydencje. Kiedy dziś myślimy „teatr”, widzimy także aktorki i aktorów, którzy wychodzą do publiczności z flagami ukraińskimi, dając w ten sposób możliwość wspólnego wyrażenia naszej solidarności, naszego bólu i gniewu. Widzimy osoby zgromadzone na widowniach w całej Polsce, które każdego wieczoru przyłączają się do zbiórek, które owacjami odpowiadają na wyrazy solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. Widzimy wokół siebie powagę, skupienie, wzruszenie. Widzimy, jak intensywnie przekształcają się sensy przekazywane ze sceny, jak w rzeczywistym spotkaniu ciał – tu i teraz – materializuje się teatralne doświadczenie wspólnoty”.

W tym roku na dobrskiej scenie teatralnej wystawionych zostanie łącznie dziewięć przedstawień. Już w kwietniu mieszkańcy Dobrej i okolic będą mieli okazję zobaczyć spektakl „Buciki” na który serdecznie zapraszamy. Należy nadmienić, że teatr w Dobrej na realizowany projekt otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

fot. M.JAC


Brudzew: Druhny i druhowie podsumowali rok
„Niech muzyka i pieśń niosą nadzieję”, czyli wzrus...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - ja w wtorek, 29 marca 2022 07:47

Po co istnieje ten portal? Żeby mówić w czasie przeszłym o tym, co było? Zero profesjonalizmu:-(((

Po co istnieje ten portal? Żeby mówić w czasie przeszłym o tym, co było? Zero profesjonalizmu:-(((
Gość - ewa w poniedziałek, 28 marca 2022 11:28

Ja bym bardzo prosiła żeby były zapowiedzi mających odbywać się spektakli !!!!!

Ja bym bardzo prosiła żeby były zapowiedzi mających odbywać się spektakli !!!!!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.