Tuliszków: Kultura została doceniona. Wspaniała jubileuszowa gala

Gala Tuliszków

Kultura przez duże „K”. Taka właśnie jest działalność Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie, której inspiratorem oraz wyjątkowym dyrektorem jest Mirosław Rojek. Właśnie wczoraj, tj. 29 października obchodziliśmy jubileusz w którym udział wzięli mieszkańcy z terenu całego powiatu tureckiego.

Kultura przez duże „K”

Gala jubileuszowa miała miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej w Tuliszkowie. Mieszkańcy miasta i gminy Tuliszków oraz przybyli goście obchodzili 40- lecie Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie oraz 5- lecie Orkiestry Dętej MGOK. Tego dnia życzenia i gratulacje składano również na ręce dyrektora Mirosława Rojka, który kulturę w gminie Tuliszków rozwija już od 15 lat.

-Spotykamy się w wyjątkowych okolicznościach, aby wspólnie razem uczestniczyć w podsumowaniu. W podsumowaniu 40-lecia funkcjonowania jednostki kultury. Jedną z rzeczy, która się wydarzyła podczas zmian w Polsce były wybory samorządowe. W tych wyborach samorządowych powstały samorządowe instytucje kultury. I wreszcie wydarzyło się coś najważniejszego. To jednostki samorządu terytorialnego zostały uzbrojone w narzędzia promujące tę kulturę. Kultura została doceniona. Znalazło się dla niej miejsce, znalazły się dla niej środki finansowe oraz możliwość funkcjonowania. Na tej sali nie ma nikogo, kto by się z tą kulturą już na samym początku swojego życia nie spotkał. Bo tutaj, w ośrodku kultury spotykają się ludzie, którzy chcą i realizują swoje marzenia. Chcą realizować swoje talenty. Chcą spotykać się wspólnie razem ucząc się śpiewu, gry na instrumentach, tańcząc, ale przede wszystkim spotykać się. I taka też jest jednostka kultury w Tuliszkowie- mówił burmistrz Krzysztof Roman.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele starostwa powiatowego w Turku oraz rady powiatu tureckiego, samorządu i rady powiatu tureckiego w Turku, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu tureckiego, przedstawiciele rady miejskiej w Tuliszkowie oraz partnerskich członków lokalnych grup działania, stowarzyszeń, instytucji, placówek edukacyjnych i kulturowych, a także mieszkańcy.

Ilość osób chcących złożyć najszczersze życzenia z okazji jubileuszy oraz gratulacje była długa. Fakt ten jest najlepszym dowodem mówiącym o szacunku oraz uznaniu wobec działalności Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie.

Tego dnia przed publicznością wystąpiła Orkiestra Dęta MGOK w Tuliszkowie, Studio Piosenki, Wioletta Pigulska, Zespół Seniorów Jesień, Kasztelańska Kapela z Tuliszkowa, Kasztelan Project Band, zespół wokalny kobiet.
Organizatorzy przygotowali również masę innych niespodzianek, a wśród nich pyszne jedzenie, które skosztować mogli obecni w sali goście.

Dom Kultury z tradycją

Powołany do istnienia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie przez 10 lat mieścił się i działał w pomieszczeniach tuliszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 3 marca 1992 roku jego nową siedzibą stał się wyremontowany, zabytkowy dworek Mycielskiego. Nowe warunki lokalowe oraz wyposażenie stały się niejako motywem do prężniejszego działania ośrodka. Przystąpiono do realizacji nowych form aktywności kulturalnej, zmieniono sposób i podejście do realizacji zadań z zakresu upowszechniania kultury.

Przez wiele lat prowadzone w domu kultury zajęcia stałe nadawały mu charakter, wyróżniały go wśród innych. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w naturalny sposób kontynuował muzyczne i teatralne tradycje chórów, zespołów muzycznych i teatralnych Tuliszkowa z pierwszej połowy XX wieku.

Od roku 2000 w ofercie domu kultury pojawiły się różne formy zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży oraz arteterapii dla osób niepełnosprawnych. Każde zajęcia miały swój niepowtarzalny charakter. Nadawali im go przede wszystkim ludzie. I to dzięki ich pasjom i zaangażowaniu dzieci i młodzież z odbiorców przemieniali się w twórców.

To dzięki nim stawali pierwsze kroki na scenie lub estradzie. Odnosili też pierwsze sukcesy, nierzadko zmieniając swoje życie.

Od roku 2006 ośrodek podjął próbę dostosowania oferty kulturalnej do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zarazem dokonywała się zmiana w wizerunku samego budynku, czyli zabytkowego dworku i otaczającego go parku.

Wprowadzono też zmiany w Statucie MGOK. Ośrodek koordynuje realizację przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie gminy i miasta. Zajmuje się upowszechnianiem osiągnięć instytucji i twórców ludowych. Sprawuje opiekę nad administrowanymi przez siebie obiektami i terenami, realizuje zadania związane z ochroną tradycji i dziedzictwa kulturalnego.

W latach 2009-2013 staraniem samorządu Tuliszkowa przeprowadzona została rewaloryzacja zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Tuliszkowie i modernizacja zabytkowego dworku, siedziby domu kultury. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Inwestycje zostały dofinansowane z pieniędzy unijnych.

W roku 2009 Miejsko-Gminny Ośrodek znalazł się wśród 50 domów kultury z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do Programu Dom Kultury +.

W pierwszym etapie pracownicy ośrodka uczestniczyli w szkoleniach, wizytach studyjnych i konferencjach dotyczących kultury i jej funkcjonowania. Razem z całym zespołem ośrodka i wolontariuszami przygotowano Strategię Rozwoju Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie. Została ona pozytywnie oceniona i zaakceptowana przez specjalistów Narodowego Centrum Kultury. Od tego momentu planowanie strategiczne stało się podstawą określenia i realizacji celów MGOK.

Oprócz podstawowej działalności edukacyjno-kulturalnej związanej z amatorskim ruchem artystycznym dom kultury w Tuliszkowie zainicjował wiele imprez cyklicznych związanych z różnymi wydarzeniami. W większości wpisały się one na stałe do kalendarza wydarzeń.

Mieszkańcom gminy i miasta oferuje przede wszystkim zajęcia stałe oraz cykliczne imprezy plenerowe i wydarzenia kulturalno-artystyczne. Stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zakres i zróżnicowanie oferty uzależnione jest od możliwości finansowych. Udział w większości prowadzonych zajęć jest nieodpłatny.

Z muzyką „za pan brat”

26 stycznia 2016 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie zawiązała się orkiestra dęta. Pierwsza próba odbyła się 4 lutego.

Kapelmistrzem został Jacek Rybczyński, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie oraz dyrygent wrzesińskiej orkiestry. Uczy on gry na instrumentach dętych blaszanych. Członków orkiestry wspiera również Michał Przybyła a także Krzysztof Pydyński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, prowadząc naukę gry na instrumentach dętych drewnianych.

Wskrzeszenie orkiestry dętej w Tuliszkowie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie Piotra Pokranta, który od samego początku jest jej prezesem. Żeby jednak mogła zabrzmieć muzyka potrzebne były instrumenty. Na początku zdobyto kilka z zasobów dawnej tuliszkowskiej orkiestry. Nie były to jednak instrumenty wysokiej klasy i większość mocno nadgryzł ząb czasu. Młodemu zespołowi zostały one ofiarowane przez ks. prałata Stanisława Nowaka i wypożyczone przez miejscową OSP, w których dyspozycji się znajdowały, a fachowcy przywrócili im dawną świetność. Dla grupy muzyków już grających, dzięki ówczesnemu burmistrzowi Grzegorzowi Ciesielskiemu i samorządowi, zakupione zostały instrumenty nowe i używane, po uprzedniej renowacji. Orkiestra oficjalnie zadebiutowała 11 listopada 2016 r., podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości. W kilkunastoosobowym składzie zespołu znaleźli się doświadczeni muzycy, którzy grali w istniejącym ongiś w Tuliszkowie zespole, także debiutanci.

Wspaniała jubileuszowa gala pokazała, że odpowiednio pielęgnowana kultura rozkwita i przyciąga, stając się przykładem dla innych.

fot. M.JAC

 

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zadus...
Terytorialsi wicemistrzem Wojska Polskiego w Siatk...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.