„W starym Turku zbudowaliśmy…”: nowe horyzonty starego miasta tkaczy po II wojnie światowej

Spotkanie w Muzeum Miasta Turku

Mimo katastrofy września 1939 roku oraz wojennego i powojennego zerwania – rewolucji, wojny domowej, kształtowania PRL – Turek po 1945 roku nadal był prowincjonalnym, położonym „daleko od szosy” miasteczkiem.

Nacjonalizacja gospodarki, nowe otwarcie w myśleniu o modernizacji poprzez ogromną biurokrację państwową oraz meandry stalinowskich planów wieloletnich – stworzyły szanse nowego planowania przyszłości dla Turku. O jakich inwestycjach przemysłowych czy miastotwórczych myślano w okresie słynnego Planu Sześcioletniego w Turku i regionie, zanim jeszcze doszło do budowy zagłębia energetycznego? Kto i jak je realizował, kto na nich korzystał? Jak zmieniało się – albo jak zmieniać się miało według planistów – nasze miasto w latach pięćdziesiątych XX wieku? Czy powojenne pomysły rozwojowe oznaczały powrót do modernistycznej architektury sprzed 1939 roku? A może szukano innych wzorców? Co nam zostało do dziś po tamtym okresie w architekturze i przestrzeni Turku, z której zniknęły charakterystyczne budowle ZPJ „Miranda” przy ulicy Kaliskiej?

Wszystkich zainteresowanych tematem historii naszego miasta oraz historią architektury serdecznie zapraszamy wstęp wolny – piątek godz. 18.00 Muzeum Miasta Turku.

Gm.Turek: Spotkanie dla mieszkańców „Coś dla ducha...
Przekażmy chorej Laurce swój 1% podatku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.