Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Decyzja zapadła. W Pątnowie stawiają na atom

Elektrownia Atomowa powstanie w Pątnowie
Powtwierdziły się atomowe plany Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej na bazie aktywów ZE PAK.
 
Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy. O planach na zastąpienie węgla atomem pisaliśmy wcześniej TUTAJ. 
 
"Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować. Od kilku lat stawiam na czystą i zeroemisyjną energię. Słońce, wiatr, wodór i atom to najważniejsze źródła energii, w jakie inwestujemy. PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm" - powiedział Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie.
 
"Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe - nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii" - dodał Michał Sołowow.
 
Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze - jak dotychczas - przedsięwzięcie związane z energią jądrową i SMR. Dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK, ma ono dużą szansę realizacji - ze względu na umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu, podkreślono.
"Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa - SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną" - podkreślił prezes ZE PAK Piotr Woźny.
Na podstawie zawartej umowy, strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycje w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów, wynika także z materiału.
 
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych - zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii - oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.
 
Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,21 mld zł w 2020 r.
 
Źródło: Cire.pl
Tuliszków: „Nie przychodzimy na sesje dla przyjemn...
Kawęczyn: Radni przekazali środki na dokumentację ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - gościuuu w środa, 01 września 2021 17:39

NIE dla atomu, NIE dla polskiego węgla. TAK dla niemieckiego prądu nie ważne z czego!

NIE dla atomu, NIE dla polskiego węgla. TAK dla niemieckiego prądu nie ważne z czego!
Gość - Van w środa, 01 września 2021 07:09

To jest ciekawe , że prywatny inwestor ma środki na takie strategiczne cele a państwo ich nie ma ?

To jest ciekawe , że prywatny inwestor ma środki na takie strategiczne cele a państwo ich nie ma ?
Gość - ***** *** w środa, 01 września 2021 11:50

Bo PiSowskie państwo nie ma swoich pieniędzy tylko ma tyle ile zabierze ludziom .Stąd taka inflacja i stale wprowadzane nowe podatki .Z czegoś te miliardy na TVPiS i kościół trzeba wziąć.Obajtki i jemu podobni też kosztują.

Bo PiSowskie państwo nie ma swoich pieniędzy tylko ma tyle ile zabierze ludziom .Stąd taka inflacja i stale wprowadzane nowe podatki .Z czegoś te miliardy na TVPiS i kościół trzeba wziąć.Obajtki i jemu podobni też kosztują.
Gość - Lokalna Wredota w środa, 01 września 2021 10:27

Jak to nie ma?
Wybudowało w Ostrołęce za 1,3 mld dwie wieże do wyburzenia
Na CPK w Baranowie wydało na pensje zatrudnionych ponad 250 osób (w tym 50 na stanowiskach kierowniczych) do grudnia 2020 roku ponad 27 mln, a nawet nie wbito łopaty i nie wiadomo gdzie konkretnie będzie.
Może lepiej niech "państwo" już więcej nie buduje

Jak to nie ma? Wybudowało w Ostrołęce za 1,3 mld dwie wieże do wyburzenia Na CPK w Baranowie wydało na pensje zatrudnionych ponad 250 osób (w tym 50 na stanowiskach kierowniczych) do grudnia 2020 roku ponad 27 mln, a nawet nie wbito łopaty i nie wiadomo gdzie konkretnie będzie. Może lepiej niech "państwo" już więcej nie buduje :)
Gość - ***** *** w środa, 01 września 2021 17:21

Na szczęście nie udało się kaczyńskiemu wybudować dwóch wież w Warszawie przez spółkę SREBRNA.

Na szczęście nie udało się kaczyńskiemu wybudować dwóch wież w Warszawie przez spółkę SREBRNA.
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.