Gm.Turek: „Dzień Szadowiaka” pełen kultury oraz wspomnień z przeszłości

Dzień Szadowiaka

Wyśmienita zabawa, wspaniałe jedzenie i powrót do przeszłości. Właśnie tak wyglądał „Dzień Szadowiaka”, który odbył się w sobotę, 16 października. Goście mieli okazję nie tylko wspólnie spędzić czas, ale również zobaczyć jak żyli ludzie w Szadowie Pańskim za dawnych lat.

Wydarzenie o randze kulturalnej

-Witamy Państwa na dzisiejszym wydarzeniu o randze kulturalnej w naszej świetlicy wiejskiej w Szadowie Pańskim. Myślę, że podkreśli ono znaczenie oraz to, jak dawniej mieszkańcy żyli i funkcjonowali na tej ziemi- mówił jeden z organizatorów imprezy Karol Mac.

Wśród pamiątek pochodzących z Szadowa Pańskiego, które można było oglądać były narty, aparaty, obrazy czy stare wyjątkowo cenne książki. Na uwagę zasługuje również dokument mówiący o przyznaniu Brązowego Krzyża Zasługi na polu pracy samorządowej, który w 1939 roku przekazano Walentemu Nicie.

Na ścianach wywieszono zdjęcia przypominające tamtejsze życie ludzi oraz początki powstawania Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nie obyło się bez pyszności, bowiem obecni mieli okazję skosztować żurku, kiełbasy oraz wszelkich słodkości.
Dzieciom zorganizowano specjalny kącik, gdzie kreatywnie spędziły czas, a dorośli mieli możliwość powspominać dawne, wyjątkowo trudne, ale również i piękne czasy.

„Powrót do korzeni – zdarzyło się w Szadowie…”

Po przywitaniu zaproszonych gości przedstawiono historię Szadowa Pańskiego. Ciekawostki z całą pewnością poszerzyły wiedzę oraz pokazały, jak barwne życie wiedli mieszkańcy miejscowości.

Nazwa Szadów Księży i Szadów Pański nie pojawiała się często w źródłach historycznych. W XIII wieku, kiedy parafia w Turku już istniała, miała pod opieką osadę w Szadowie. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w źródłach w 1360 roku, kiedy ziemie te należały do arcybiskupa gnieźnieńskiego.

W okresie niewoli narodowej, od momentu utworzenia w 1815 roku Królestwa Polskiego, Szadów pozostawał w granicach zaboru rosyjskiego, co miało wpływ na osadnictwo i rozwój postaw społecznych. W Szadowie Pańskim mieszkali właściciele majątku ziemskiego liczącego około150 ha. Jednopiętrowy dwór został w 1907 roku przerobiony na budynek gospodarczy.

Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, niemieckie wojska wkroczyły na tereny. Nastąpiły rekwizycje i rabunki. Rządy okupacyjne Niemców przyczyniły się do wielu strat gospodarczych. Po zakończeniu wojny w 1918 roku w Szadowie Pańskim z inicjatywy ziemianina z pobliskich Żuk- Sławomira Gawrońskiego powołano jednostkę straży pożarnej. W 1920 roku została wzniesiona pierwsza remiza strażacka. W tym miejscu mieściła się również szkoła powszechna.

Ludność Szadowa utrzymywała się głównie z rolnictwa, które nadal było ubogie i rozdrobnione. Dominowała uprawa żyta i ziemniaków. W Szadowie Pańskim pobudowano również młyn, który działał do końca XX wieku.

Okres II wojny światowej to eksterminacja ludności polskiej. Niemcy próbowali doprowadzić do całkowitego zniszczenia ziem. Temu celowi miały służyć wysiedlenia ludności polskiej z miast i wsi. Po zakończeniu wojny w 1945 roku rozpoczął się proces tworzenia instytucji władzy lokalnej w warunkach nowego systemu społeczno-politycznego. Liczba ludności uległa zmniejszeniu, na wsi odczuwalny był jednak nadmiar rąk do pracy. Ludzie wyjeżdżali na Ziemie Odzyskane.

Przeludnienie wsi, brak pracy i mieszkań w mieście spowodował, że również w latach 50-tych mieszkańcy Szadowa wyjeżdżali do innych części kraju. Ruch migracyjny zahamowany został dopiero wraz z rozpoczęciem budowy kopalni.

Lata 60-te dla Szadowa oznaczały przede wszystkim intensywny proces elektryfikacji. W 1960 roku utworzono Gromadę Szadów Pański z siedzibą GRN w Szadowie Pańskim. Zniesiono ją w 1971 roku.

W latach 70-tych XX wieku mieszkańcy skupili się wokół zarządu OSP, kontynuowali działalność społeczna, kulturalną oraz charytatywną. Po podjęciu decyzji o budowie nowej remizy wzniesiono nową strażnicę. Gdy w 1989 roku powstała parafia pw.św.Barbary, a wkrótce potem ruszyły prace budowlane, mieszkańcy Szadowa przez kilkanaście lat społecznie pomagali przy wznoszeniu nowej świątyni.

Do tej pory mieszkańcy zaangażowani są w rozwój miejscowości oraz działają aktywnie na rzecz lokalnej społeczności.
Władysławów: Dzień Edukacji Narodowej w Wyszynie
VII Międzynarodowy Turniej Shinkyokushinkai

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.