Ja żołnierz Wojska Polskiego…

Przysięga WOT

Była to już 17. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Dzisiejsza przysięga na terenie koszar w Biedrusku była nietypowa. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz ale także dla ich rodzin. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.

Składający przysięgę wielkopolanie zostali powołani do służby 12 lutego i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. Tym razem dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a w czasie egzaminu było bardzo ciepło jak na tę porę roku. Uroczystą przysięgę złożyło 62 rekrutów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Dziś żołnierzami wielkopolskiej brygady WOT zostali miedzy innymi: mistrzyni Polski w zapasach, listonosz, księgowa, kucharz, stolarz, instruktor kitesurfingu, kierowca autobusu, ratownik WOPR oraz studenci i wielu tegorocznych maturzystów. Pośród nowych żołnierzy znalazło się 11 kobiet, miedzy innymi Aneta Kurowska – wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim poległym w Afganistanie.

Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich i lubuskich terytorialsów służy już ponad 1800 żołnierzy.

ZDJĘCIA: Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
kpt. Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Zgrupowanie karate w Tarnowskich Górach
TIG rozszerza ofertę o technologię 3D

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - ja w poniedziałek, 01 marca 2021 12:50

Przecież covida 2x już pokonali:-) Widzieliśmy jak w Malanowie walczyli:-) Jakby nie oni to kto?

Przecież covida 2x już pokonali:-) Widzieliśmy jak w Malanowie walczyli:-) Jakby nie oni to kto?
Gość - Maurycy w poniedziałek, 01 marca 2021 11:32

Takie ''wojsko " jak ich szef smoleński Antek uciekający w popłochu ze Smoleńska pociągiem 10 kwietnia pewnego roku.

Takie ''wojsko " jak ich szef smoleński Antek uciekający w popłochu ze Smoleńska pociągiem 10 kwietnia pewnego roku.
Gość - rezerwista w poniedziałek, 01 marca 2021 09:21

No proszę... Kiedyś 2 lata - a teraz "żołnierzem" można zostać po 16 dniach:-)))) Gratuluje "wojska":-)))

No proszę... Kiedyś 2 lata - a teraz "żołnierzem" można zostać po 16 dniach:-)))) Gratuluje "wojska":-)))
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.