Ja żołnierz Wojska Polskiego… - 68 nowych żołnierzy w szeregach wielkopolskich terytorialsów

WOT

Ostatnie w tym roku szkolenie w ramach „Wakacji z WOT” dobiegło końca. Nowi rekruci dziś w placu apelowym jednostki w Lesznie złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Stali się tym samym pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Słowa roty wojskowej wypowiedziało 68 ochotników a wśród nich 24 kobiety.

Była to już 19. przysięga wojskowa w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, po raz kolejny miała ona szczególny, bardzo skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Transmisję z uroczystości można było obejrzeć w Internecie na kanale YouTube.
Składający przysięgę wielkopolanie i lubuszanie zostali powołani do służby 27 sierpnia i musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia.

Wśród nowych żołnierzy 12 Wielopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajdują się ludzie różnych zawodów i profesji. Jest instruktor judo, wschodoznawca, inżynier ogrodnictwa, elektryk, informatyk, wielu uczniów i studentów. Różni ich wiele ale łączy chęć pomagania innym i służby ojczyźnie. Dzisiejsi przysięgający zasilą istniejące już bataliony lekkiej piechoty w Śremie, Lesznie, Dolaszewie pod Piłą i Skwierzynie.

                                                                                              ***

W skali całego kraju żołnierzy WOT jest już ponad 30 000, niosą wsparcie w sytuacjach kryzysowych, współpracują z innymi służbami i wciąż doskonalą swoje umiejętności. Natomiast w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 2000 żołnierzy.

mjr Marcin MISIAK
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Przykona: Atrakcje i szczepienia na pikniku w Rogo...
Gm. Turek: OSP Kowale Księże z nowym prezesem i za...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - rezerwa w wtorek, 14 września 2021 12:25

Może Jasak wspomoże malowanych chłopców i wstąpi w ich szeregi? No i tylu mundurowych w klasie ma być...

Może Jasak wspomoże malowanych chłopców i wstąpi w ich szeregi? No i tylu mundurowych w klasie ma być...
Gość - PiSkup gen.SFG w poniedziałek, 13 września 2021 10:32

Prezydent Putin się cieszy jak widzi jakich ''obrońców " ma Polska.Brakuje tylko kulawego Jarosława i smoleńskiego Antka w mundurach generalskich ale teraz wszystko da się zrobić.

Prezydent Putin się cieszy jak widzi jakich ''obrońców " ma Polska.Brakuje tylko kulawego Jarosława i smoleńskiego Antka w mundurach generalskich ale teraz wszystko da się zrobić.
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.