Radni nie obcięli sobie diet. Oszczędności miały pójść na stypendia

Radni powiatu tureckiego nie przyjęli uchwały zmieniającej wysokość ich diet. Zaoszczędzone pieniądze miały zostać przeznaczone na stypendia sportowe dla dzieci i młodzieży. Porpozycja Andrzeja Wojtkowiaka wywołała długą dyskusję tym bardziej, że chwilę wcześniej pomysłodawca uchwały wstrzymał się od głosy gdy decydowano m.in. o dodatkowych środkach na... stypendia. 
 
  3 komentarze
3 komentarze

Marszałek przywiózł umowy na kolejne miliony dla Turku

We wtorek, 22 września 2020 r. do Turku przyjechał Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Głównym celem wizyty było podpisanie umów na kolejne blisko 3,5 mln zł jakie Miasto Turek pozyskało głównie z funduszy unijnych.

  6 komentarze
6 komentarze

Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem na Kolskiej Szosie

Do wypadku z udziałem samochodu osobowego oraz motocyklisty doszło dzisiaj tj. 22 września nad ranem. W chwili obecnej ulica Kolska Szosa jest zablokowana.

  2 komentarze
2 komentarze

Władysławów: Historyczny mural - 1920

W ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na jednej ze ścian zewnętrznych Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie powstał mural upamiętniający tę ważną w polskiej historii datę.

  0 komentarze
0 komentarze

Bronisław Urban: Za wolność naszą i waszą

Szereg rocznic związanych z zawieruchami wojennymi wywołuje wspomnienia w wielu polskich rodzinach o bliskich, którzy z dala od rodzinnego kraju
przeżywali wydarzenia, w których uczestniczyli ich najbliżsi i po wielu latach wspominali je odwiedzając Polskę.

  0 komentarze
0 komentarze

Niezapomniana lekcja historii

W nadzwyczajnej artystycznej uczcie wzięli udział mieszkańcy Gminy Władysławów. Otóż w dniu 28 sierpnia 2020r. w ramach projektu „Historyczny Mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy wraz z działaniami patriotyczno – edukacyjnymi” 54 mieszkańców powiatu tureckiego pojechało do urokliwego miasteczka – Murowanej Gośliny, aby tam stać się uczestnikiem wielkiego historycznego przedstawienia opowiadającego o dziejach narodu polskiego.

  0 komentarze
0 komentarze

Co wiemy na temat Owczarka Australijskiego?

Ta rasa zyskała swoją popularność po II wojnie światowej. Owczarek australijski jest uznany za psa pasterskiego. Jest silny, posiada doskonale rozwinięty zmysł obronny i dobrze sprawdza się w roli stróża. Jednocześnie jest fantastycznym kompanem dla aktywnej rodziny z dziećmi.

  0 komentarze
0 komentarze

Od czego zależy szybkość internetu?

W dzisiejszych czasach zapewne wiele osób nie wyobraża sobie życia bez internetu. Dla wielu jest to idealna forma rozrywki, bowiem dzięki niemu możliwe jest przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki, oglądanie filmów online, granie w gry multiplayer. Dla innych natomiast jest to obowiązkowy dodatek do podstawowego narzędzia pracy, jakim jest laptop.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Dlaczego stosować antywirus w biznesie?

Coraz częstsze wykorzystywanie w firmach urządzeń podłączonych do Internetu wraz z rosnącym zagrożeniem cyberprzestępców mobilizuje przedsiębiorców do wprowadzenia ochrony swoich firmowych komputerów. Są jednak tacy, którzy zastanawiają się, dlaczego stosować antywirus w biznesie. Czy jest to rzeczywiście niezbędne? Jakie jest ryzyko braku ochrony?

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Andrzej Kałużny: „40-lecie powstania "Solidarności"

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.  „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych, przez konspirację młodzieżową 1949-56, po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ’66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. 

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy. „Solidarność” rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego pokojowego sukcesu. W tym sukcesie poprzez swój wysiłek i cierpienie mieli swój udział także mieszkańcy miasta i powiatu tureckiego, działacze związkowi a szczególnie osoby internowane w stanie wojennym..

Swoje dążenia – w tym to najważniejsze o prawie do niezależnego od władzy i pracodawców związku zawodowego – strajkujący pracownicy sformułowali w postaci postulatów, które jako swoje dziedzictwo i zobowiązanie, NSZZ „Solidarność” nadal realizuje. Jednym z materialnych świadectw tego dziedzictwa są tablice z 21. postulatami gdańskimi, które po latach tułaczki powinny wreszcie wrócić tam gdzie ich miejsce – do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Przywołując rocznicę robotniczego zrywu, który w konsekwencji przyniósł Polsce niepodległość przypominamy, że była i jest jedna „Solidarność”. Nasz Związek powstał 40. lat temu i nieprzerwanie funkcjonuje realizując to, o co wtedy walczyli polscy pracownicy. Jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa, z którego dzisiaj szczególnie ważne jest przesłanie dialogu i porozumiewania się, jako drogi do rozwiązywania trudnych społecznych problemów i napięć.

W 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” wyrażamy solidarność ze społeczeństwem Białorusi, walczącym dzisiaj o swoją podmiotowość. Życzymy wytrwałości i deklarujemy wsparcie.

Informujemy, że z uwagi na epidemię odwołane zostały wszelkie uroczystości centralne w Warszawie.

W imieniu Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Turku zapraszam na Mszę św. w intencji członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40-tą rocznicę powstania Związku.

Msza św. zostanie odprawiona w dniu 30 sierpnia br. o godz. 1300 w Kościele p/w św. Barbary w Turku.

Modlić się będziemy o błogosławieństwo dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych członków NSZZ „Solidarność” w 40.tą rocznicę powstania Związku.

Serdecznie zapraszam

Przewodniczący Rady Oddziału
NSZZ „Solidarność’ w Turku

  1 komentarz
1 komentarz

Jak odtruć się z alkoholu, czyli detoks alkoholowy w Poznaniu

Polacy piją często i dużo. Obecnie na jednego mieszkańca Polski przypada ponad 11 litrów czystego alkoholu. Nie jest to najwyższy wynik na świecie, a nawet nie w Europie. Jednakże wciąż jest niepokojący, ponieważ zbliża się do 12 litrów, co dla Światowej Organizacji Zdrowia jest równoznaczne z degradacją społeczną. Obecne kampanie i działania nie skutkują. Alkoholizmu nie można powstrzymać w inny sposób aniżeli za pomocą leczenia. Z kacem, jak i cugiem alkoholowym radzi sobie detoks alkoholowy. Poznań to jedno z miast, gdzie można przerwać nałóg i odzyskać trzeźwość dzięki odtruciu organizmu.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

List do redakcji: Burmistrz Miasta Turku czy syndyk masy upadłościowej?

Szanowny Panie Burmistrzu Antosik nikt z mieszkańców Turku nie jest wrogiem miejskich inwestycji! Chcielibyśmy jedynie, żeby nasze pieniądze z podatków wydawane były rozsądnie, a Pana działania przynosiły efekt.

  26 komentarze
Etykiety:
26 komentarze

Marcin Derucki: Skończcie z tą nagonką na inwestycje miejskie

Opublikowany na portalu iTurek.net anonim to kolejny element nagonki na jedną z większych inwestycji miejskich ostatniego czasu. Po 80. latach od jego powstania, miasto przeprowadzi gruntowną modernizację parku im. Żerminy Składkowskiej. Rewitalizacja przeprowadzona będzie zgodnie z wypracowaną podczas konsultacji społecznych wizją mieszkańców. Burmistrz wraz ze swoim zapleczem pozyskał na ten cel dofinansowanie w kwocie prawie 17 mln zł, czyli prawie 85% całości wartości tej inwestycji.

  0 komentarze
0 komentarze

Urząd Miejski: „Łąka” jest powiatu, a park będzie atrakcyjny dla mieszkańców

Po raz kolejny „anonimowy czytelnik” napisał list, krytykując inwestycje zrealizowane, bądź dopiero rozpoczęte w Turku. Przy okazji miastu przypisał winę powiatu, nie zauważył radości wielu tysięcy mieszkańców i licznych apeli pozostałych osób.

  12 komentarze
12 komentarze

List do redakcji: „Płakać się chce patrząc jak przez lata niszczeje nasze miasto”

Kolejna flagowa inwestycja Burmistrza po wodnym placu zabaw na OSIRze za 3 mln.zł - zabawka Antosika niszczeje, jak wszystko czego się dotknie. Na terenie wodnego placu zabaw wycięto wszystkie drzewa i krzewy. Przy ogrodzeniu po stronie ulicy również. Rosną tam teraz, jak niektórzy nazywają, łąki kwiatowe. Tyle tylko, że kwiatów tam nie uświadczysz, a chwasty po sam pas.

  27 komentarze
Etykiety:
27 komentarze

“Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka…”

“Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka…” Metoda harcerska jest niezawodna od ponad 100 lat. Umożliwiając poznanie metody i pomoc w założeniu gromady zuchowej lub drużyny harcerskiej Hufiec ZHP Turek organizuje kurs przewodnikowski.

  0 komentarze
0 komentarze

Jaki rower dla 40 latki kupić?

Wspomaganie pedałowania, które oferowane jest w rowerach elektrycznych sprawia, że takie rowery doskonale nadają się do użytkowania przez osoby, które nie mają odpowiedniej kondycji, aby używać klasycznych rowerów. Warto postawić na taki rower również przy wykorzystywaniu go w ruchu miejskim. Gdy dojeżdża się do pracy rowerem można zmniejszyć wysiłek.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Dlaczego wybrać płatny antywirus?

Ciężko wyobrazić sobie dziś życie bez internetu. Internet stał się naszą codziennością i jest już praktycznie niezbędny do normalnego funkcjonowania. Bez wątpienia jest to ogromne ułatwienie i duża wygoda, ale nie można jednak zapominać, że z sieci korzysta prawie każdy, w tym również przestępcy. To, co ułatwia życie nam, ułatwia życie także oszustom.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Auto do 30 tysięcy - nowe czy używane?

Od wielu lat polski rynek motoryzacyjny nie ulega znaczącym zmianom. Większość kierowców wybiera samochody używane, gdyż są tańsze niż nowe pojazdy. Auta prosto z salonu zwykle są kupowane przez przedsiębiorców. Niemniej, jeśli posiada się budżet w wysokości 30 tysięcy złotych, warto zastanowić się, czy wybrać samochód używany, czy też zdecydować się na samochód nowy. Co jest lepszym wyborem?

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Przedsiębiorcy chętni do przyjęcia na staż osoby po szkoleniach poszukiwani!

Poszukujemy przedsiębiorców chętnych do przyjęcia na staż osób po szkoleniach: pracownik administracyjno-biurowy, opiekun dziecięcy/opiekun osób zależnych.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.