Jak należy składować odpady remontowe?

Jak należy składować odpady

Przeprowadzenie remontu to nie tylko kwestia doboru nowych płytek podłogowych, farb do ścian, mebli, czy dokonania wyboru najlepszej w mieście ekipy remontowej, która przeprowadzi solidnie wszystkie prace. Zastanowić się trzeba również nad tym w jaki sposób gromadzić powstające podczas remontu odpady. Najbardziej wygodną metodą składowania śmieci remontowych oraz ich utylizacji jest skorzystanie z kontenera na gruz lub tzw. worków BigBag.

Kontener - nie tylko można, ale trzeba

Generujące się podczas remontu śmieci to nieodzowny element tego typu prac. Kawałki cegieł, betonu, tynku, zaprawy, a także stara boazeria, fragmenty zdartych tapet, a nawet zdezelowane meble - wszystko to bywa chlebem powszednim podczas prac remontowo-budowlanych. Zwykle tego rodzaju gruzu chcemy pozbyć się jak najszybciej, by nie zagracać remontowanych pomieszczeń. Przepisy mówią, że odpadów po remoncie nie można umieszczać na osiedlowych śmietnikach. Te bowiem przeznaczone są do śmieci komunalnych, czyli takich, które generują się podczas bieżącego funkcjonowania w gospodarstwie domowym, czyli, jak bywa to określane, do codziennych śmieci bytowych. Oczywiście, remont niejednokrotnie jest przedsięwzięciem koniecznym do tego, aby mieszkańcy mogli należycie korzystać z lokalu czy budynku, jednak rodzaj tych odpadów zdecydowanie wykracza poza to, co jest produktem codzienne działalności każdego z nas. Z tego też powodu zamiast do osiedlowego śmietnika, śmieci te powinny trafić do specjalnego kontenera na gruz lub budowlanego worka BigBag. Kontenery to najpopularniejsze rozwiązanie, wykorzystywane na szeroką skalę, co widać zarówno na prywatnych posesjach, na których trwają remonty, jak i znać dają o tym obrazki kontenerów pod niejednym blokiem czy kamienicą. Odpady, które znajdą się w kontenerze, zamiast przez tradycyjne śmieciarki są wywożone są przez firmy, które kierują gruz do odpowiedniej sortowni, gdzie zostaje należycie zabezpieczony, by nie stanowił zagrożenia dla ekosystemu. Następnie,jeśli tylko jest taka możliwość, po odpowiedniej obróbce kierowany jest do recyklingu.

Gdzie najlepiej postawić kontener?

Jeśli remontowany jest dom na prywatnej posesji, to miejsca ustawienia kontenera na własnej działce jest dowolne. To, czym trzeba się kierować to jedynie jak najwygodniejsza logistyka. Kontener powinien być stanąć w miejscu, gdzie nam czy ekipie remontowej najwygodniej będzie wrzucać odpady - na tyle blisko budynku, by nie wymagało to uciążliwego dreptania, i na tyle optymalnego, by umożliwiało swobodne przemieszczanie się i dostęp podnośnika pod późniejszy wywóz gruzu.

Kiedy mowa o remoncie mieszkania w budynku wielorodzinnym, wybierając miejsce podstawienia kontenera wziąć trzeba pod uwagę to, aby nie blokował miejsca pieszym i pojazdom. Zwrócić więc trzeba uwagę, by nie stanął na wjeździe do garażu, bramy, nie tarasował chodnika. Dobrym pomysłem jest ustawienie kontenera na wewnętrznym dziedzińcu. Najlepiej wcześniej uzgodnić to z administracją.

Co może znaleźć się w kontenerze?

Najbardziej popularne elementy, które trafiają do pojemników podczas remontów to:
- Gruz betonowy, ceglany i zmieszany - mogą to być wszelkie odłamki ścian powstające na skutek likwidacji ścian działowych, kucia pod instalacje itp. Tego rodzaju odpady są ciężkie, dlatego przydaje się kontener, którego udźwig można liczyć w tonach.
- Odpady ceramiczne - tutaj najczęściej wymienia się armaturę łazienkową, w tym: sedesy, umywalki, brodziki, płytki i kafle.
- Tworzywa sztuczne i metalowe oraz drewniane - elementy z tworzyw sztucznych, takie jak plastikowe ramy okienne, rury instalacji hydraulicznej, elementy blaszane, np. dachówki, elementy drewniane jak półki, drzwiczki od szafek, stare klepki itd.
- Opakowania i zużyte zabezpieczenia ochronne - mowa o foliach malarskich, kartonach, gazetach, puszkach po farbach, opakowaniach po cemencie i wiele innych.
- Odpady budowlane - np. materiały ociepleniowe, styropian, siatka podtynkowa.
- Odpady wielkogabarytowe - wszelkiego rodzaju meble - kanapy, wersalki, szafy.

Aby odpłatnie wynająć kontener najlepiej skontaktować się firmą, która specjalizuje się w wynajmie tego typu pojemników wraz z późniejszym odbiorem z całą zawartością oraz jej utylizacją. Na stronie Skipgroup.pl znaleźć można cały wachlarz kontenerów do wyboru - od kontenerów na gruz po remoncie aż do pojemników na odpady zielone.

Składowanie odpadów remontowych w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku jest nie tylko wygodne, ale też uzasadnione prawnie. Ze względu na to, że śmieci po remoncie nie powinny znaleźć się na osiedlowych śmietnikach na śmieci komunalne, zaopatrzenie się w kontener jest koniecznie. Wynająć odpowiedni kontener można odpłatnie od specjalistycznych firm wywożących gruz.

Tuliszków: Umowa na kanalizację została podpisana
ZE PAK wygrał aukcję mocy dla nowej elektrowni gaz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.