Jak wykorzystać kwarantannę do rozwoju swoich umiejętności?

laptop

Rok 2020 może być jednym z tych, które najbardziej dały nam wszystkim popalić. I to nie tylko w aspekcie społecznym, turystycznym czy rodzinnym, ale nawet zawodowym. Mówi się, że w pandemii bardzo spadły szanse mniej wykształconych osób, a za to pozycja specjalistów na rynku pracy zdecydowanie się wzmocniła. Weszliśmy również z powrotem na „rynek pracodawcy’, choć w ostatnich latach mówiło się coraz częściej o „rynku pracownika”, szczególnie w kontekście kilku najlepszych zawodów. Czy na dzisiejszym rynku pracy jest jednak szansa dla tych z mniejszym doświadczeniem zawodowym?

Choć dla wielu w tej dziedzinie życia zamknęło się sporo drzwi, to otworzyło się kilka okien. Pierwszym przechodzącym przez myśl rozwiązaniem jest przebranżowienie się lub zmiana specjalizacji. Jednak czasem nie trzeba będzie przestawiać na głowę całego życia, być może wystarczy zdobyć jedynie nowe umiejętności i tym zyskać przewagę nad konkurencją zawodową. Czasem wystarczy podszkolenie swojego angielskiego, na przykład przez korepetycje online, by znaleźć dla siebie nową przestrzeń w dawnym zawodzie. Pomóc z wyszukiwaniem korepetytora mogą menedżerowie serwisu BUKI.

Podszkolenie umiejętności w czasie pandemii – przykłady

1. Nauka języka z domu
Języki to jedna z łatwiejszych umiejętności, które można ćwiczyć z domu i nawet w czasie kwarantanny, ponieważ cały proces nauki może być przeprowadzony zdalnie i przez Internet. Nie potrzeba do tego również żadnych specjalnych umiejętności, nie jest to fizyka kwantowa czy ścisła matematyka, więc tutaj rzeczywiście tylko praktyka czyni mistrza. Nauka dodatkowego języka nie musi wiązać się nawet z inwestycją finansową, a przynajmniej na starcie – istnieje wiele darmowych aplikacji i kursów dla początkujących, które można samodzielnie przejść w domu.

2. Kursy specjalistyczne podnoszące kwalifikacje zawodowe
Za nieduże pieniądze można również kupić specjalistyczne kursy, na przykład programowania, rachunkowości, czy kreatywnego pisania. Większość darmowych materiałów będzie co prawda w języku angielskim, ale nawet polskie kursy nie są już tak drogie. Podstawową wiedzę w temacie można zaczerpnąć nawet z YouTuba, jednak jeśli chodzi o profesjonalne kursy, lepiej polegać na serwisach takich jak Udemy, codecademy czy specjalistycznych pozycjach książkowych, napisanych przez uznanych ekspertów w danej dziedzinie.

3. Kursy poszerzające umiejętności miękkie
Kursy wspomagające rozwój zawodowy to jednak nie tylko te, które polegają na zdobywaniu praktycznej wiedzy technicznej. W wielu zawodach przydadzą się również inne umiejętności, których nigdy nie mieliśmy czasu ćwiczyć, takie jak inteligencja emocjonalna (EI), zarządzanie czasem, budowanie asertywności czy wzmacnianie umiejętności zarządczych. Być może kwarantanna to również okazja na ten kurs szybkiego czytania, którego nigdy nie miałeś czasu zorganizować i które przyczyniłoby się do szybszego wykonywania swoich obowiązków w przyszłości?

4. Zmiana zawodu w pandemii i praca online
Przez Internet można nauczyć się również całego zawodu – na przykład nauczania języka angielskiego dla cudzoziemców. Wystarczy zapisać się na internetowy kurs i uzyskać certyfikat, na przykład TEFL, Taki dokument oraz dobra znajomość języka uprawnia do jego nauczania i stanowi wystarczającą gwarancję dla pracodawcy/ firny zatrudniającej nauczycieli lub korepetytorów, że osoba starająca się o taką pozycję, przeszła odpowiednie szkolenie.
Kurs trwa zazwyczaj kilka miesięcy, choć nie da się powiedzieć, ile konkretnie, ponieważ można robić go w swoim czasie, uzależnionym od możliwości i chęci. Nauka obejmuje zarówno aspekty lingwistyczne, jak i pedagogiczne.
Innowacyjna Edukacja Brudzewa doceniona przez Sam...
Gala Kyokushinkai Karate Kokoro Cup w Warszawie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.