„Pętla taktyczna” czyli najważniejszy egzamin rekruta zdany!

Pętla taktyczna

Marsz w pełnym oporządzeniu, taktyka, ewakuacja rannego z pola walki, czy dostarczanie amunicji na czas – to tylko kilka zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 12 WBOT. W Skwierzynie właśnie zakończył się egzamin z „pętli taktycznej”. Czas na uroczystą przysięgę!

Blisko 70 ochotników zdawało dziś najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętlę taktyczną”. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Tym razem kandydaci zmagali się z zadaniami na przykoszarowym pasie ćwiczeń 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Za szkolenie odpowiadał 151 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Skwierzynie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o poranku. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

Początki szkolenia nie należały do łatwych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Przyszło im zmierzyć się z wieloma zadaniami a samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla naszych kandydatów kilkanaście zagadnień, które sprawdziły poziom nabytych przez nich umiejętności. Program był napięty – mówi ppłk Artur FILIPOWICZ, dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 WBOT.

Podczas egzaminu, instruktorzy sprawdzają rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego z pola walki.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27. listopada na terenie 35.drOP w Skwierzynie.

ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
foto: 12 WBOT

Gm. Turek: Ciężarówka zderzyła się z busem. Ruch n...
Przykona: Jarmark Mikołajkowy z akcentem charytaty...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - rezerwista w poniedziałek, 29 listopada 2021 06:37

No to widząć tych malowanych chłopców już czuję się bezpiecznie:-)

No to widząć tych malowanych chłopców już czuję się bezpiecznie:-)
Gość - John Rambo w piątek, 26 listopada 2021 22:54

To dla tych komandosów były te zbiórki robione na termosy i jedzenie na granicy z Białorusią?

To dla tych komandosów były te zbiórki robione na termosy i jedzenie na granicy z Białorusią?
Gość - rezerwa w czwartek, 25 listopada 2021 10:25

Nawet komentować tych propagandowych wypocin juz się nie chce:-((((

Nawet komentować tych propagandowych wypocin juz się nie chce:-((((
Gość - zp w niedziela, 19 grudnia 2021 09:06

To nie komentuj.

To nie komentuj.
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.