Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Taka przysięga raz na sto lat

Przysięga Terytorialsi

Dokładnie sto lat temu, 26 stycznia przed gen. Józefem Dowbor-Muśnickim żołnierze Armii Wielkopolskiej złożyli przysięgę wojskową. W najbliższą sobotę historia zatoczy koło. W tym samym miejscu, na Placu Wolności w Poznaniu pojawi się blisko 900 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, spośród których 240 stanie do przysięgi.

Czy możemy mówić, że współcześni terytorialsi to spadkobiercy powstańców wielkopolskich?
„Słowo powstańcy zarezerwowane jest dla ludzi czynu, którzy musieli zmierzyć się z okolicznościami konfliktu zbrojnego. Nasi żołnierze to ochotnicy, którzy są szkoleni na wypadek konieczności podobnej reakcji, ale nie tylko. Ich gotowość buduje przygotowanie taktyczne i umiejętności strzeleckie, ale także intensywny kurs pierwszej pomocy, który już na co dzień wykorzystują, na szczęście poza scenerią konfliktu zbrojnego” – tłumaczy dowódca wielkopolskiej brygady, płk Rafał Miernik.

Żołnierze kończący szesnastodniowe szkolenie podstawowe i ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze na Biedrusku, zasilą docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie. A czego tam się uczą? Otóż dużą cześć szkolenia zajmują ćwiczenia z zakresu ratownictwa. Prawidłowe opatrywanie ran, transport poszkodowanego, trening podtrzymywania funkcji życiowych w wyreżyserowanej scenerii konfliktu zbrojnego czy wypadku drogowego – to tylko niektóre z medycznych zagadnień. Ponadto żołnierze szkolą się z zakresu topografii i łączności. Zdobywają też wiedzę z zakresu przetrwania w trudnych warunkach, a że zimowa pogoda taktyczna sprzyja – ten egzamin muszą zdać nie tylko w teorii, ale w realiach mroźnego poligonu. Odbywają też ćwiczenia strzeleckie i taktyczne. A to dopiero preludium. Swoje umiejętności będą doskonalić przez najbliższe trzy lata w ramach szkoleń rotacyjnych. Ale najpierw egzamin przed sobotnią przysięgą – czyli sprawdzian dotychczas zdobytych umiejętności w ramach tzw. „pętli taktycznej”. Czy sobie poradzą? Lekko mieć nie będą, bo kilkustopniowy mróz nie sprzyja sprawnemu wykonywaniu licznych czynności taktycznych, ale przecież takie właśnie warunki kształtują silnych i gotowych zawsze żołnierzy – komentuje dowódca śremskiego 124 blp. – ppłk Tomasz Woźniak.

A Kto jest wśród nowych żołnierzy 12. WBOT? Ochotnicy wszelkich profesji, począwszy od informatyków, pielęgniarek, mechaników samochodowych, górników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią całkiem pokaźną grupę osób, co jest dowodem na to, że w Wielkopolsce wielu pomyślało o tym, aby ferie spędzić znacznie bardziej intensywnie niż zwykle. Ciekawy przykład stanowi grupa ze średzkiego liceum, reprezentowana przez sześciu kolegów ze szkoły, którzy na szkolenie przyjechali ze swoim nauczycielem i opiekunem klasy mundurowej. Motywacje przybyłych ochotników często zahaczały o pobudki patriotyczne, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty. W udzielanych wywiadach często podkreślali także swoje rodzinne tradycje, stąd nie umknęli uwadze potomkowie powstańców wielkopolskich - w tym wnuczka jednego z nich, na co dzień spełniająca się w zawodzie nauczyciela języka angielskiego.

Oprócz pokaźnej liczby oliwkowych beretów, które już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na Palcu Wolności w Poznaniu, wielkopolska brygada wraz z wojewodą przygotowała szereg atrakcji. Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg LEOPARD 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone ROSOMAK - z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17 Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbędzie się historyczna inscenizacja, w której wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wezmą także udział historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski.

Rozpoczynamy o godz. 14.00 Mszą Św. w Poznańskiej Farze, po czym nastąpi przemarsz wojsk na Plac Wolności, gdzie o godz. 16.00 dokona się historyczne zaprzysiężenie.

Bądź tam razem z nami, bo razem piszemy historię Niepodległej. Z dumą zapraszam…

Anna Szymaniak
rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Malanów: Dzień Babci i Dziadka w Stowarzyszeniu Em...
Nowa strefa aktywności w Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.