Gm.Turek: Olimpijczyk i patriota - Janusz Kusociński został patronem Szkoły Podstawowej w Słodkowie

SP Słodków

Polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski i wielokrotny mistrz oraz rekordzista Polski w biegach średnich i długich Janusz Kusociński oficjalnie został patronem Szkoły Podstawowej w Słodkowie, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Uroczystość nadania imienia oraz poświęcenia i przekazania sztandaru zorganizowano w piątek, 20 maja.

Nadanie szkole imienia połączono z uroczystym poświęceniem i przekazaniem sztandaru, symbolu który będzie odtąd jednoczyć społeczność uczniowską i nauczycieli. Niezwykle podniosłym momentem było wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru.

- Zebraliśmy się, aby wspólnie uczestniczyć w wyjątkowym dla naszej społeczności wydarzeniu jakim jest nadanie Szkole Podstawowej w Słodkowie zaszczytnego imienia Janusza Kusocińskiego oraz przekazanie sztandaru. Nasza placówka zasłużyła na to piękne wyróżnienie. Nasze osiągnięcia upoważniły nas do ubiegania się o nadanie imienia i sztandaru. Aby ustalić tożsamość i zasugerować wartości. Sztandar, który dzisiaj otrzymujemy to znak symbolizujący naszą społeczność szkolną. To wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie z pewnością wpisze się w karty historii naszej szkoły. Myślę, że znajomość biografii Janusza Kusocińskiego pomoże naszym uczniom budować własne wzorce postępowania, wyznaczać cele i dążyć do ich realizacji - podkreślał dyrektor Szkoły Podstawowej w Słodkowie Jerzy Zygmunt.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły, a w przypadku jej braku, na wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Szkoła Podstawowa w Słodkowie (będąca częścią Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Słodkowie) nie posiada rady szkoły, dlatego wpłynął wspólny wniosek trzech organów statutowych: Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego o nadanie imienia Janusza Kusocińskiego. W uzasadnieniu o nadanie imienia przedstawiono życiorys Janusza Kusocińskiego (pseudonim Kusy) polskiego lekkoatlety, złotego medalisty olimpijskiego, wielokrotnego mistrza i rekordzisty Polski w biegach średnich i długich. Podczas II wojny światowej polski sportowiec czynnie i zbrojnie angażował się w obronę Warszawy, za którą otrzymał Krzyż Walecznych. Zaangażowany był również w działalność konspiracyjną, za którą zostaje aresztowany przez Gestapo. W więzieniu był torturowany, mimo tego nie zdradził nikogo, a 21 czerwca 1940 roku został wraz z innymi więźniami przewieziony i rozstrzelany w Palmirach koło Warszawy.

We wniosku o nadanie imienia szkole podkreślono fakt, że Janusz Kusociński był patriotą i człowiekiem konsekwentnie dążącym do celu. Wymieniono jego cechy charakteru takie jak odwaga, wytrwałość, wytrzymałości i systematyczność, które jako wartości mogą wpisać się na stałe w działania wychowawcze szkoły. Podkreślano, iż jego dokonania będą motywowały dzieci i młodzież do szczególnego wysiłku i odpowiedzialności w procesie kształtowania i doskonalenia charakterów. Organy szkoły wyrażają przekonanie, iż dzięki nadaniu szkole tego imienia, uzyska ona swoją indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych placówek edukacyjnych na terenie gminy Turek. Warto również podkreślić fakt, iż Janusza Kusocińskiego jako patrona wybrała w głosowaniu społeczność uczniowska szkoły.

- Jesteśmy dzisiaj świadkami szczególnego, historycznego i podniosłego wydarzenia. Szkoła to miejsce nie tylko nauki czy nawiązywania relacji z rówieśnikami, ale też miejsce kształtowania postaw i zasad postępowania w różnych miejscach i okolicznościach. To również miejsce, gdzie uczniowie poznają czym jest patriotyzm i szacunek dla symboli narodowych, czym jest poszanowanie tradycji, a także uda ze swojej przynależności narodowej i szkolnej. W tym kontekście posiadanie przez szkołę patrona i sztandaru jest bardo ważne. Nasz szkolny sztandar est równie ważny co flaga państwowa. Jest przecież symbolem, znakiem rozpoznawczym szkoły, pełni fikcję reprezentacyjną i wyraża najważniejsze zasady społeczności danej szkoły. Jest symbolem więzi, która łączy społeczności szkolną, Posiadanie własnego sztandaru dodaje szkole prestiżu i sprawia, że w lokalnym środowisku placówka cieszy się uznaniem. Sztandar podnosi rangę szkołach uroczystości, dodaje powagi i doniosłości marzeniom. Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości czy kierunki działań wychowawczych. Przy czym należy podkreślić, że osoba patrona powinna być niekwestionowanym wzorem do naśladowania. Jestem przekonany, że w osobie Janusza Kusocińskiego szkoła zyskuje godnego patrona. Szkołą rozpoczyna dziś nowy rozdział swej historii, ale ma też swoją ukształtowaną tradycję - od 1850 roku - podkreślał wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk, wspominając, że na przestrzeni lat szkoła działała w różnych warunkach lokalowych i nieustannie poszerzała swoją bazę dydaktyczną.

Podczas mszy świętej, która odbyła sie chwilę przed częścią oficjalną poświęcony został nowy sztandar szkoły, a wyjątkowo uroczysty moment to odsłonięcie muralu upamiętaniającego to wyjątkowe wydarzenie. Ten bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w życiu szkolnej społeczności uczniowie postanowili uświetnić specjalnie na tę okazję przygotowanym programem artystycznym.

Maturalnym balem licealiści wkroczyli w dorosłość
Turek: Pożar budynku gospodarczego przy ul. Asnyka

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.