Ile jest wiedzy w toruńskim Młynie?

Wycieczka do Torunia

Wtorkowy poranek 17 września 2019 r. rozpoczął się dla uczniów klas VI c i VI d Szkoły Podstawowej nr 5 wspaniałą podróżą do Torunia. Tym razem celem zwiedzania nie były miejsca związane z toruńskimi piernikami, lecz działające od 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które ulokowane zostało na ponad 5000 m2 powierzchni na 6 kondygnacjach w parowym młynie zbożowym, należącym niegdyś do Leopolda Richtera. Po modernizacji służy teraz jako obiekt zwiedzania, nauki i eksperymentów.

Wycieczkę zorganizowały: Iwona Kałużna, nauczyciel chemii, i Sylwia Nejman, nauczyciel fizyki, a opiekę nad uczniami sprawowały: Izabela Matusiak – wychowawca kl. VI c i Lidia Tylki – wychowawca kl. VId.

Podczas kilkugodzinnego pobytu dzieci zwiedziły pracownie naukowe (w których wzięły udział w niezwykle ciekawych warsztatach z fizyki i biologii), sale ekspozycyjne oraz ogromną przestrzeń wystawienniczą. Wiele emocji wzbudziło najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, zawieszone na linie długości 33 m, przebiegające przez wszystkie piętra. To proste urządzenie doskonale obrazuje zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Świetnie też realizuje podstawową ideę centrum – przedstawia naukę jako fascynującą, opartą na eksperymentach dziedzinę ludzkiej działalności. Jest ono wizytówką toruńskiego Centrum.

Z kolei jedna ze stałych wystaw - „Rzeka” – odwołuje się do przepływającej przez Toruń Wisły. Znajduje się tu duży model koryta rzeki, od źródła aż do ujścia. Zobaczyć można było, jak wygląda oczyszczalnia ścieków czy tama. Świetna zabawa czekała na dzieciaki przy stanowiskach doświadczalnych, takich jak Śruba Archimedesa, Winda Wodna czy Fontanna.
Takich niezwykłych punków w Centrum Wiedzy było wiele, np. manekin człowieka z wszystkimi narządami, które można wyjąć i złożyć, USG, malowanie dźwiękami, strzelanie powietrzem i wiele, wiele innych. A wszystko można samemu dotknąć, wypróbować, sprawdzić.

Uczniowie klas szóstych zakupili też pamiątki – oczywiście „naukowe”, ponieważ cząstkę tej niezwykłej wiedzy można było zabrać do domu i zastanawiać się: „Jak to działa?”. Kto wie, może z naszych uczniów wyrośnie słynny naukowiec? Jedno jest pewne: ziarnko wiedzy zostało zasiane!

Wycieczkę zakończył spacer nad Wisłą i uliczkami Torunia. Było wspaniale!
Tupcio Chrupcio już w niedzielę
Wiemy, kto ma szansę zostać dyrektorem MDK

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 22 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.