Tylko jedna szkoła z powiatu w rankingu Perspektywy 2021. Liceum nadal srebrne

I LO Turek

Po raz kolejny w rankingu skupiającym najlepsze licea i technika w Polsce zabrakło turkowskiego technikum oraz ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Srebrną tarczę udało się natomiast utrzymać Liceum Ogólnokształcącemu w Turku.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 został przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dwudziesty trzeci. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Twórcy rankingu liceów zwracali uwagę na sukcesy w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Uwzględnione zostały także osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium. W ubiegłym ranking przyniósł turkowskiemu ogólniakowi miejsce 453. Tegoroczna edycja to 469 miejsce w kraju i 41 pośród wielkopolskich liceów. Na uwagę zasługuje natomiast wciąż rosnący wskaźnik, który w dwa lata temu wynosił nieco ponad 38, w ubiegłym roku wynosił 40,06, zaś w tym roku to ponad 43, co świadczy o systematycznie rosnącej pozycji.

Niestety - pozostałe szkoły średnie z powiatu tureckiego - Zespół Szkół Technicznych w Turku jak i ZSR CKP w Kaczkach Średnich - już kolejny rok z rzędu nie znalazły się na liście najlepszych techników w Polsce. O pozycji w tym zestawieniu decydowały sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Mamy w Tuliszkowie problem… Czy pieniądze przysłon...
"Zapach zapamiętany" w turkowskim muzeum

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.