Wielkopolscy Terytorialsi pamiętają o generale Taczaku

WOT

2 marca przypada 61. rocznica śmierci gen. bryg. Stanisława Taczka - pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Od 2019 roku ten zasłużony żołnierz jest patronem 12.Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wielkopolska jednostka WOT powstaje już od trzech lat. W 2020 roku z rąk Ministra Obrony Narodowej otrzymała sztandar najważniejszy symbol jednostki wojskowej. Właśnie na nim znajdują się inicjały gen. bryg Stanisława Taczaka, którego imię jednostka nosi od 2019 roku. Stało się to dzięki staraniom żołnierzy i ich dowódcy pułkownika Rafała Miernika. Generał stał się tym samym ucieleśnieniem żołnierskich cnót dla Terytorialsów z naszego województwa oraz godnym naśladowania społecznikiem i naukowcem. W rocznicę urodzin jak i śmierci generała żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady WOT składają hołd swojemu patronowi. Oddając cześć pamięć pierwszemu dowódcy powstania wielkopolskiego, przedstawiciele jednostki, złożyli wiązanki kwiatów na grobie generała na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

                                                                                               ***

Stanisław Taczak, urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. W stopniu majora dowodził Powstaniem Wielkopolskim w jego początkowym okresie. Po wyzwoleniu Wielkopolski brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W stopniu pułkownika dowodził wtedy XXXIV Brygadą Piechoty oraz 17 Wielkopolską Dywizją Piechoty. We wrześniu 1939 roku już jako generał dostał się do niemieckiej niewoli. Z obozu jenieckiego został uwolniony w kwietniu 1945 roku. Zmarł w Malborku 2 marca 1960 roku. Jego prochy wróciły do Poznania w 1988 roku i pochowane zostały na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Za swoje zasługi został odznaczony został m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Kawalerem Legii Honorowej – budując nieoceniony wzór, godny naśladowców kolejnych pokoleń.

                                                                                            ***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy już ponad 1800 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie a tymczasowo także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Pod dowództwo jednostki w Poznaniu podlega również 151 blp w Skwierzynie.

Kpt. Marcin MISIAK
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Wody Polskie i Powiat Turecki przystępują do popra...
Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach dla Żołnierzy W...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.