Żołnierze wielkopolskiej brygady WOT wspierają Sanepid

WOT

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”, by pomagać w walce z pandemią. Wielkopolscy terytorialsi już 270 dobę angażują się w pomoc w zakresie zahamowania epidemii COVID-19. Jednym z ich zadań jest wsparcie pracy administracyjnej stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej działają na wielu kierunkach. W tej chwili wojskowe siły w głównej mierze skierowane są na odciążenie służb medycznych w szpitalach i placówkach medycznych. Z tego powodu, odpowiednio wykwalifikowani terytorialsi prowadzą punkty pobierania wymazów na obecność koronawirusa. Od niedawna w działaniach wspierają ich wojska operacyjne (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 6 batalion dowodzenia, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej). Aby system mógł sprawnie funkcjonować, potrzebna jest praca administracyjna. Z tego powodu, dowódca 12 WBOT zadecydował o wzmocnieniu wsparcia dla SSE w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej.

Żołnierze mojej brygady od początku są zaangażowani w walkę z pandemią. Działamy na wielu płaszczyznach, m.in. wspieramy personel Sanepidu we wprowadzaniu danych do systemu ewidencyjnego. Zależy nam, by Wielkopolanie mieli szybki i prosty dostęp do wyników testu na obecność COVID - 19 – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady.

Z 12 WBOT najpierw współpracowaliśmy w ramach mobilnego punktu TEST&GO na terenie województwa wielkopolskiego. Był to pierwszy i największy projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z dowódcą brygady i wojewodą wielkopolskim. Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pracowitość i rzetelność. Ich pomoc jest bezgraniczna. Jeśli sytuacja tego wymaga, służą w dzień i w nocy. - mówi dr Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor WSSE.

Aktualnie, blisko 80 żołnierzy angażuje się w pracę administracyjną w regionalnych oddziałach Sanepidu (woj. wlkp i lubuskie). Do zadań terytorialsów należy: wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny.

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od czerwca realizuje akcję pk ,,Trwała Odporność”, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. Główny wysiłek skupia się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów.

tekst: ppor. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
foto: DWOT
Sportowcy z powiatu tureckiego docenieni
Malanów: Mikołajkowy kiermasz „Wszystko dla Oli”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.