Jak przygotować samochód do wiosny?

Jak przygotować samochód do wiosny?

Zima jest wyjątkowo trudną porą roku dla samochodów. Dlatego podczas jej końca warto dokonać przeglądu pojazdu i upewnić się, że jest dobrze przygotowany do wiosny i lata. Wpłynie to pozytywnie zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak i jej komfort. Oto lista najważniejszych elementów, które należy sprawdzić.

Opony

Najważniejszą czynnością jest zmiana opon zimowych na letnie. Konieczność sezonowej ich wymiany wynika z różnic w stosowanej w nich mieszanki gumowej i wzoru bieżnika. Guma w oponach przeznaczonych do jeżdżenia podczas ciepłych miesięcy jest bardziej twarda. Dzięki czemu zachowuje swoje właściwości także podczas wysokich temperatur. Mieszanki zimowe są zbyt miękkie do stosowania w takich warunkach. Poza tym ich bieżniki są przystosowane do zapewniania wysokiej przyczepności na śliskich nawierzchniach, na suchych posiadają przez to wysokie opory toczenia. Przekłada się to zarówno na generowany hałas podczas jazdy, jak i większe zużycie paliwa.

Drugą ważną rzeczą, jaką należy sprawdzić przy oponach, jest prawidłowe ich ciśnienie. Ma ono bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Jego nieprawidłowe wartości mogą doprowadzić do zmniejszenia przyczepności opon lub nawet ich uszkodzenia. Pomimo to nawet 60% kierowców może jeździć z niewłaściwym ciśnieniem. W samochodach osobowych za prawidłowe najczęściej uznaje się to z przedziału 2.0-2.4 bara. Dokładne wartości odpowiednie dla danego modelu pojazdu można znaleźć na tabliczce informacyjnej, która najczęściej znajduje się na słupku drzwi od strony kierowcy lub klapce wlewu paliwa.

Wycieraczki

Elementem narażonym na uszkodzenia w zimie są także wycieraczki. Ujemne temperatury i szron zamarzający na szybach mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Guma, z której wykonywane są ich pióra, zużywa się dosyć szybko. Najważniejszym objawem świadczącym o ich zużyciu jest złe zbieranie wody, które może objawiać się rozmazywaniem kropel deszczu po szybie zamiast ich zbierania. Często towarzyszy mu wydawanie niepokojących dźwięków, w tym charakterystycznego skrzypienia podczas pracy. Oznacza ono konieczność ich wymiany. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ podczas deszczu to właśnie sprawnie działające wycieraczki zapewniają kierowcy widoczność drogi i jej otoczenia. Woda rozmazana na szybie przez niesprawną wycieraczkę może pogarszać pole widzenia bardziej niż same krople deszczu.

Klimatyzacja

Przynajmniej raz w roku powinno dokonywać się przeglądu klimatyzacji, a koniec zimy jest do tego idealną porą. Konieczne jest zarówno sprawdzenie sprawności jej działania, jak i dezynfekcja. Miejscem szczególnie narażonym na rozwój drobnoustrojów i grzybów są okolice parownika. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie tam skrapla się woda podczas chłodzenia powietrza. Z tego powodu tworzy się środowisko umożliwiające ich rozwój. Mogą one być nie tylko źródłem przykrego zapachu, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Istnieje kilka metod odkażania klimatyzacji. Można to zrobić za pomocą:
• środków chemicznych
• ultradźwięków,
• ozonowania,
• czyszczenia mechanicznego.

Pierwsza metoda jest najbardziej tradycyjna i polega na spryskaniu wnętrza układu wentylacyjnego środkiem chemicznym. Jej nowoczesną odmianą jest wykorzystanie ultradźwięków do aplikacji płynu dezynfekującego. Rozbijają one go na mikroskopijne cząsteczki, dzięki czemu wnika on nawet w najmniejsze szczeliny, usuwając zanieczyszczenia. W podobny sposób działa ozonowanie, które polega na uruchomieniu we wnętrzu pojazdu ozonatora. Wytwarza on ozon będący gazem o silnym działaniu bakterio- i grzybobójczym. Natomiast czyszczenie mechaniczne polega po prostu na wyjęciu parownika i wyczyszczeniu go poza samochodem.

Sprawdzenie filtrów powietrza

Po zimie dobrze jest sprawdzić również stan filtrów powietrza: silnikowego i kabinowego. Z reguły zaleca się ich wymianę po przejechaniu określonej ilości kilometrów, ale warto na bieżąco kontrolować ich stan. Filtr silnikowy odpowiada za oczyszczanie powietrza trafiającego do silnika, ponieważ jest on bardzo wrażliwy na jakiekolwiek zanieczyszczenia, takie jak pyły. Mogą one zakłócić jego pracę lub nawet doprowadzić do uszkodzenia niektórych jego elementów.

Z kolei za oczyszczanie powietrza trafiającego do kabiny samochodu odpowiada filtr kabinowy. Jego zabrudzenie wpływa głównie na komfort podróży, ponieważ zmniejsza ono wydajność nawiewu i klimatyzacji. Może być także źródłem nieprzyjemnych zapachów oraz miejscem gromadzenia się grzybów i bakterii. Jego wymiany będą konieczne częściej w przypadku regularnego jeżdżenia po piaszczystych polnych drogach lub zanieczyszczonych miastach z dużą ilością spalin i smogu.

Sprawdzenie poziomu oleju

Dobrym pomysłem jest także upewnienie się, że w zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość oleju silnikowego. Pełni on w nim bardzo ważne funkcje, między innymi zmieszanie tarcie jego elementów, chłodzi i zabezpiecza przed korozją. Podczas sprawdzania jego poziomu istotne jest również ocenienie stopnia zużycia. Zużyty olej traci swoje właściwości ochronne, dlatego należy go całkowicie wymienić. Powinno to odbywać się razem z wymianą filtra olejowego, ponieważ na nim zbierają się zanieczyszczenia.

Niezależnie od tego, które elementy potrzebują wymiany, warto pamiętać o zaopatrywaniu się w nie u sprawdzonego sprzedawcy. Wartym polecenia sklepem internetowym jest EUautoczesci.pl, w którym można wybierać z ponad 1 000 000 dostępnych części i akcesoriów samochodowych.

Tuliszków: Strażacy ubolewają nad brakiem garaży p...
Odliczenia od podatku w PIT-36L

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.