Nauka poprzez zabawę – Tydzień Języka Ojczystego w SP nr 5

Nauka poprzez zabawę w SP 5

W związku z Tygodniem Języka Ojczystego, w dniach 11-15 lutego, obchodziła go społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Podobnie jak w roku ubiegłym nauczycielki języka polskiego i plastyki przygotowały zadania dla poszczególnych zespołów klasowych.

Przedsięwzięcie otworzyło i zarazem spiralnie zakończyło spotkanie w kręgu kultury – „Wieczór poetycki”, podczas którego w budynku B dwukrotnie gościliśmy rodzimych artystów: p. Jadwigę Mariolę Jankowską, p. Annę Pęczak i p. Lecha Lamenta, którzy czytali zebranym swoje utwory. Poezja dostarczyła młodym słuchaczom wielu emocji i wzruszeń, bo choć inaczej, czyli poprzez zastosowanie środków artystycznych, jednak ukazuje to, co codzienne. Młodzież dowiedziała się, skąd poeci czerpią inspirację do pisania i w czym pomaga poezja oraz jakie pasje i talenty posiadają lokalni twórcy.

W Tygodniu Języka Ojczystego przygotowano wystawę uczniowskich plakatów „W krainie języka polskiego” z zakresu ortografii, gramatyki i literatury, np. Miasto wielkiej litery czy Ocean poezji, w formie map mentalnych, które zaprezentowano w holu szkoły budynków A i B. Do tworzenia map wykorzystano pojęcia geograficzne i rysunki. Można było też obejrzeć wystawę o turkowskich poetach czy książkach dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W kolejnych dniach podczas lekcji języka polskiego w klasach szóstych i siódmych miały miejsce potyczki słowne, były wśród nich: łamańce językowe, zabawa w ukryte słowa, zabawa w poszukiwaczy błędów językowych i ortograficznych, zagadki językowe w formie quizu, zabawa w kalambury . W zmaganiach z ortografią uczestniczyły klasy czwarte ,piąte i szóste, podczas których przeniosły się do Ortografiolandii .Oprócz naukowej atmosfery, uzyskanej dzięki plakatom i planszom edukacyjnym, wykonanym przez uczniów, czuło się ducha rywalizacji- a to za sprawą licznych zadań. Klasy czwarte, podczas przerw międzylekcyjnych, wzięły udział w wyścigach rzędów z różnorodnymi konkurencjami sportowymi i zadaniami z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie grali także w ortograficzne klasy i rozwiązywali ortograficzne zadania- odgadywali wyrazy oraz przypominali zasady ortograficzne. Natomiast drużyny z klas piątych uczestniczyły w konkurencji „Mój przyjaciel słownik”, a szóstoklasiści rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii SP 5”, pisząc szkolne dyktando. Tydzień Języka Ojczystego zakończyło wydarzenie kulturalne – uczniowie klas piątych obejrzeli mity w MDK.
Celem przedsięwzięcia, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-7, było kształtowanie poprawności językowej i ortograficznej. Zabawy z językiem ojczystym stanowiły okazję do poszerzenia uczniowskiej wiedzy, wykazania się pomysłowością oraz nauki języka polskiego poprzez wspólne działanie i zabawę.

Nie żegnamy się jeszcze z Ortografiolandią. Przed nami w kolejnym tygodniu szkolna sonda poprawnościowa „Która forma jest poprawna?” i wieczór filmowy, na który szczególnie zapraszamy ósmoklasistów. Do klas zawitają także Ortograficzne Wróżki.
 
Gm.Turek: Wróżki, elfy i księżniczki na balu w Kow...
Malanów: Podstawówka w Kotwasicach z oddziałem prz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.