Radni zadecydowali. „Lego rondo” oficjalnie otrzymało nazwę księdza Michała Orzechowskiego

Rondo księdza Michała Orzechowskiego

Radni podjęli dzisiaj tj. 18 kwietnia uchwałę w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu, które dotychczas znane było, jako „Lego rondo”. Pod uwagę brane były dwie propozycje, ostatecznie jednak zadecydowano, iż rondo łączące ulice Uniejowską, Dobrską oraz Plac Sienkiewicza nazwane zostało imieniem księdza Michała Orzechowskiego.

Ksiądz Michał Orzechowski żył w latach 1832- 1912. Był księdzem katolickim, kanonikiem, prałatem Kolegiaty Kaliskiej, dziekanem dekanatu tureckiego, proboszczem parafii w Turku. Święcenia kapłańskie przyjął 5 września 1855 roku. W 1881 roku został skierowany do parafii Turek. Zasłynął tu, jako spowiednik walczący w szczególności z nałogiem pijaństwa wśród parafian. Był rozmiłowany w modlitwie. Ofiarnie wspierał ubogich oraz potrzebujących. Dzięki staraniom proboszcza do parafii zostały sprowadzone siostry miłosierdzia, które miały opiekować się chorymi szpitala miejskiego oraz prowadzić przytułek. Ksiądz Michał Orzechowski był członkiem Powiatowej Rady Dobroczynności, założycielem Towarzystwa Wspomagania Wiedzy. W 1902 roku zarządzał Szpitalem Św. Pawła, który znajdował się na rondzie będącym przedmiotem rozważań. Był honorowym członkiem straży pożarnej, Towarzystwa Szkolnego, które zainicjowało powstanie szkoły średniej w późniejszym czasie. Był zwolennikiem ekumenizmu. Swoje działanie zaznaczył, jako budowniczy nowej świątyni parafialnej, czyli kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Zmarł pod koniec 1912 roku. Jego pogrzeb stał się manifestacją jedności religijnej, bowiem na ostatniej drodze towarzyszyli mu zarówno katolicy, żydzi i protestanci.

Inicjatorem propozycji, aby rondo łączące ulice Uniejowską, Dobrską oraz Plac Sienkiewicza nazwane było imieniem księdza Michała Orzechowskiego był uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Turku Piotr Kubiak. W roku 2017 wziął on udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży, gdzie jednym z założeń było nadanie lub zmiana nazwy ulicy, która doceniłaby lokalnych bohaterów. Tak właśnie się stało, a radni docenili intencje, zainteresowania oraz ambicje Piotra i zdecydowali się docenić jego pracę.

-Chcę podziękować i docenić tego młodego człowieka, że interesuje się historią lokalną, że potrafi zauważyć takich mieszkańców Turku, którzy bardzo dużo zrobili i działali. Bardzo dużo my im zawdzięczamy, a w pewien sposób zostali zapomnieni. Chciałabym podkreślić tu również rolę nauczycielki, która również wspierała tego ucznia, ten wniosek trafił do Kancelarii Sejmu, a IPN potwierdził jego zasadność i wartość- mówiła radna Maryla Stolarek.

Podziękowanie za pracę oraz pomoc uczniowi skierował w stronę nauczycielki Beaty Grzelki również burmistrz Turku Romuald Antosik.

-Dziękuję bardzo. Jest mi niezwykle miło, że doceniliście trud i pracę jednego z członków zespołu, który kandydował do Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2017 roku. Jest to dla mnie, jako dla nauczyciela niezwykle ważne, że takie inicjatywy są podejmowane, że państwo je doceniacie, bo jakie młodzieży chowanie, taka nasza przyszła Rzeczpospolita- mówiła Beata Grzelka, dodając, że głosowanie radnych pokazuje, że potrafimy stanąć ponad podziałami i wspólnie podejmować decyzje.

Należy nadmienić, że drugą propozycję dotyczącą nazwy ronda złożył prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Sawicki. Rondo Tura to nazwa, która za cel stawiała upamiętnienie mitycznego tura, który widnieje miedzy innymi na herbie miasta Turku oraz Tureckiej Izby Gospodarczej. Jednocześnie niniejsza nazwa nawiązuje właśnie do zwierzęcia, które w przeszłości zasiedlało tereny naszego miasta.

Z tego strajku nikt nie wyjdzie wygrany. Najbardzi...
Kolejne włamanie do mieszkania na Wyzwolenia

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Kazimierz w niedziela, 21 kwietnia 2019 06:33

Szkoda ze nie znaleziono żadnego z ludzi którzy przyczynili się do odbudowy i rozwoju m Turku po wojnie ?

Szkoda ze nie znaleziono żadnego z ludzi którzy przyczynili się do odbudowy i rozwoju m Turku po wojnie ?
Gość - Młodzieniec w niedziela, 21 kwietnia 2019 00:10

Wkrótce będzie jak w scenie z "Uprowadzenia Agaty" którędy na policję?...

Wkrótce będzie jak w scenie z "Uprowadzenia Agaty" którędy na policję?... :)
Gość - Q w piątek, 19 kwietnia 2019 14:56

Chciałbym tylko dodać że kolega Kubiak nie robił tego projektu sam. Robili to chłopaki we dwójkę o czym nie raczył wspomnieć nikt. Niedopatrzenie ze strony Pani Grzelki
czy celowo Kubiak najważniejszy ? Chyba komuś należą sie choć słowa przeprosin. Pozdrawiam Michał.

Chciałbym tylko dodać że kolega Kubiak nie robił tego projektu sam. Robili to chłopaki we dwójkę o czym nie raczył wspomnieć nikt. Niedopatrzenie ze strony Pani Grzelki czy celowo Kubiak najważniejszy ? Chyba komuś należą sie choć słowa przeprosin. Pozdrawiam Michał.
Gość - Darek w czwartek, 18 kwietnia 2019 22:52

Pamietam jak bardzo krytykowane było poprzednie lego ronod na Uniejowskiej przez obecnie stanowiących większośc w RM. A tu proszę, mamy kolejne takie rondo. Widać, wszystko zalezy od tyego, kto o nim zdecydował

Pamietam jak bardzo krytykowane było poprzednie lego ronod na Uniejowskiej przez obecnie stanowiących większośc w RM. A tu proszę, mamy kolejne takie rondo. Widać, wszystko zalezy od tyego, kto o nim zdecydował :)
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.