Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Stawiamy czoło wyzwaniom dzięki kreatywności i odwadze - czyli konferencja „Precyzyjna Przyszłość Rolnictwa” w Kaczkach Średnich

Konferencja w Kaczkach Średnich

O korzyściach płynących z rolnictwa precyzyjnego, technologii rolnej w edukacji i rozwiązaniach dydaktycznych rozmawiają dziś uczestnicy konferencji „Precyzyjna Przyszłość Rolnictwa”, która odbywa się w Kaczkach Średnich.

Konferencja odbywa się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie od pół roku działa Centrum Rolnictwa Precyzyjnego, a jej współorganizatorem jest marka Kubota. Oficjalnego otarcia wydarzenia dokonał dyrektor szkoły, Krzysztof Świerk.

- Mamy okres strajkowy, a mimo to chcemy dzielić się wiedzą, tym co zostało tutaj zbudowane. Te działania, które zostały wdrożone tutaj dla dobra nie tylko młodych rolników, ale także dorosłych dzisiaj owocują - mówił dyrektor.

Udział w konferencji, oprócz przedstawicieli samorządów i organizacji rolniczych, bierze blisko 80 delegacji szkół z całego kraju. Jak zauważył starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny miejsce konferencji nie jest przypadkowe.

- Zespół Szkół Rolniczych to modernizowana szkoła, która kształci na europ poziomie, tutaj jest wykfalifikowana, bardzo dobra kadra pedagogiczna, która tę młodzież przygotowuje do nowoczesnego prowadzenia gospodarstw. To w tej szkole jest pierwsze w Europie patentowane Centrum Rolnictwa Precyzyjnego . To centrum współpracuje z marką Kubota i zapewnia każdemu uczniowi, który przychodzi po naukę najnowocześniejszą infrastrukturę dydaktyczna. We współpracy z marką Kubota ten model jest inspiracją dla szkół i motywuje młodzież do zdobywania wiedzy i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy - mówił starosta.

Edukacja w zakresie rolnictwa precyzyjnego to ogromna szansa na rozwój całego sektora, dlatego specjaliści z branży doceniają centrum działające w Kaczkach Średnich.

- Powiem wam prawdę. Trzy lata temu przyjechałem na spotkanie do Kaczek Średnich. Był pomysł. Pomysł, o którym pomyślałem „facet oszalał”, bo ciężko było mi to sobie wyobrazić. Pomysł stał się wizją, a ta wizja była rozwijana, nie tylko w szkole, ale też u nas. To nie było coś normalnego, także dla nas. Musieliśmy prosić o zgodę najwyższych władz firmy, także w Japonii, żeby takie coś powstało. To były trzy lata ciężkiej pracy, ale ta praca się opłaciła - mówił o początkach powstawania Centrum Rolnictwa Precyzyjnego Michał Późniak, szef sprzedaży maszyn rolniczych marki Kubota.

W części merytorycznej uczestnicy wspólnie zastanawiali się gdzie szukać korzyści płynących z rolnictwa precyzyjnego, a wykład na ten temat wygłosił dr Stanisław Samborski z SGGW, który dziś jest postrzegany jako największy specjalista w dziedzinie precyzyjnego rolnictwa. Panel dyskusyjny natomiast poświęcony został zapóźnieniom i współczesnym wyzwaniom stojącym przed edukacją w świetle dynamicznie rozwijającej się technologii rolnej. Dalsze części dotyczyć będą rozwiązań dydaktycznych stosowanych w firmie Kubota, o których opowie Grzegorz Czerwiak, zaś Krzysztof Świerk, dyrektor ZSR CKP w Kaczkach Średnich zaprezentuje informacje na temat praktyk w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na innowacyjne technologie w rolnictwie. Zaplanowano także część warsztatową przy stacjach roboczych rolnictwa precyzyjnego Kubota.

Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa walczą w „Bitwi...
Władysławów: Strażacy gasili budynek masarni

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Ewa w czwartek, 11 kwietnia 2019 22:35

Dyskretnie zapytam - czy Ci wszyscy szanowni goście jadąc do Kaczek widzieli jaki mamy chodnik. Błagamy niech ktoś się tym zainteresuje !!!

Dyskretnie zapytam - czy Ci wszyscy szanowni goście jadąc do Kaczek widzieli jaki mamy chodnik. Błagamy niech ktoś się tym zainteresuje !!!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.