Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ustawa, która uwalnia społeczną energię

Ireneusz-Niewiarowski

O projekcie ustawy o zmianie „ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw " mówił dziś podczas konferencji prasowej Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Projekt został wczoraj złożony do laski marszałkowskiej.


Prace nad tą zmianą rozpoczęły się już w latach 90.
- Już wtedy KSS zgłaszał potrzebę lepszego usytuowania sołectwa w prawie samorządowym. W 2001 roku w Sejmie zapoczątkowałem temat funduszu celowego, który był początkiem prac nad funduszem sołeckim, który został w końcu powołany w 2009 roku. Dlaczego o tym mówię? Trzeba lat pracy, aby osiągnąć zamierzony wynik. W ubiegłym roku w ponad 28 tysiącach wsi był fundusz sołecki, a suma wydzielona z budżetu gmin na fundusz wyniosła 558 mln zł. A do tego dochodzi wzrost kapitału społecznego, budowanie społeczeństwa obywatelskiego – podkreślił prezes KSS.

Jak poinformował I. Niewiarowski KSS założyło, że obecne prawo samorządowe krępuje liderów wsi, stąd projekt ustawy. Nie burzy on obecnego porządku, gdzie gmina jest nadal najważniejsza, ale może uwolnić energię społeczną.

- Zarząd Główny KSS poparł tę ustawę i w poniedziałek, w Dzień Sołtysa, przedstawiliśmy ją w Sejmie. Projekt trafił do laski marszałkowskiej i teraz pójdzie pod obrady – informuje I. Niewiarowski.
Projekt zakłada zmiany mające na celu ustrojowe wzmocnienie sołectwa, sołtysa i współpracujących z nim rad sołeckich. Proponowane zmiany łączą się ze wzmocnieniem podmiotowości sołectwa bez naruszania ustrojowej pozycji gminy. Doprowadzi to do lepszego wykorzystania składników mienia komunalnego oddawanego do dyspozycji sołectw, sprawniejszej realizacji ich inicjatyw oraz pełniejszego zaangażowania kapitału społecznego małych miast i wsi w przedsięwzięcia rozwojowe.

- Projekt daje większe możliwości działania, m.in. umożliwia założenie konta bankowego. Mimo tego, że fundusz sołecki pięknie się rozwija w Polsce, nadal 27 procent gmin nie wprowadziło go u siebie. Chcemy, aby stało się to obligatoryjne. Oprócz tego planujemy wprowadzić edukację na temat podnoszenia umiejętności dotyczących cyfryzacji mieszkańców wsi – dodaje prezes KSS.
Nowy projekt wprowadza również wynagrodzenie za dodatkowe działania dla sołtysa oraz diety dla rad sołeckich.
„Szafran o miłości” na 262. Urodziny Wojciecha Bog...
Władysławów: Pieszy pod kołami w Mariantowie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.