Wcielenie wielkopolskich ochotników na zimowe szkolenie

WOT

242 ochotników stawiło się wczoraj na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie odbyło się historyczne wcielenie do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczynający szkolenie podstawowe żołnierze, zasilą docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie. Przed nimi jednak intensywne zmagania na poligonie Biedrusko.

Kto zasilił wczoraj szeregi 12. WBOT? Ochotnicy wszelakich profesji, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowili całkiem pokaźną grupę osób, co jest dowodem na to, że w Wielkopolsce wielu pomyślało o tym, aby ferie spędzić znacznie bardziej intensywnie niż zwykle. Ciekawy przykład stanowiła grupa ze średzkiego liceum, reprezentowana przez sześciu kolegów ze szkoły, którzy na szkolenie przyjechali ze swoim nauczycielem i opiekunem klasy mundurowej. Motywacje przybyłych wczoraj ochotników często zahaczały o pobudki patriotyczne, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty. W udzielanych wywiadach często podkreślali także swoje rodzinne tradycje, stąd nie umknęli uwadze potomkowie powstańców wielkopolskich - w tym wnuczka jednego z nich, na co dzień spełniająca się w zawodzie nauczyciela języka angielskiego.

Czwarta, zimowa edycja szkolenia podstawowego czyli „szesnastki” ma być wyjątkowa ze względu na umiejscowienie jej w historycznym kalendarzu. Rozpoczęte wczoraj szkolenie będzie finalizowane 26 stycznia szczególną przysięgą wojskową, która przypadnie w setną rocznicę przysięgi, złożonej w ubiegłym stuleciu przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich na Placu Wolności w Poznaniu. Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbędzie się historyczna inscenizacja, w której wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wezmą także udział historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna
z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wcieliła ponad 420 ochotników. W historii brygady już trzy wcielenia na tzw. „szesnastki” czyli szkolenia podstawowe, dedykowane osobom, które jeszcze nie były w wojsku. W kolejnych miesiącach żołnierze będą szkolić się dwa dni w miesiącu, a raz w roku odbywać będą
14-dniowe szkolenie zintegrowane.

Anna Szymaniak
rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

To bal, na którym króluje młodość
Miłośnicy tenisa stołowego walczą o Puchar Burmist...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
środa, 26 czerwiec 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.