Prawie 10 milionów na budowę nowych mieszkań w Turku

Miasto Turek ma otrzymać 9.599.200 zł z rządowego programu „Polski Ład”. To dofinansowanie do budowy dwóch bloków, których powstanie już w 2017 roku Miasto zaplanowało na Os. Wyzwolenia.

  1 komentarz
1 komentarz

Więcej drzew w Turku

W poniedziałek, 18 października 2021 r. rozpoczęła się akcja sadzenia drzew w mieście. Jeszcze w październiku i listopadzie łącznie na ternie Turku, pojawi się kilkaset nowych drzew.

  1 komentarz
1 komentarz

XII Zjazd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych

Dnia 16 października 2021r. w siedzibie OSP Turek odbył się XII Zjazd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Turku, w którym uczestniczyli delegaci ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Turku oraz zaproszeni goście.

  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Wzmacniali się wśród bibliotecznych regałów

Za nami kolejna edycja Nocy Bibliotek, której w tym roku przyświecało wyjątkowo hasło „Czytanie wzmacnia”. Turkowska biblioteka, podobnie jak tysiące innych instytucji w kraju, włączyła się do akcji, oferując swoim czytelnikom wyjątkowe atrakcje.

  0 komentarze
0 komentarze

Podziękowania i gratulacje, czyli Dzień Edukacji Narodowej w mieście

Pandemia sprawiła, że od wielu miesięcy nauczyciele pracują w zupełnie inny sposób. O trudach związanych z funkcjonowaniem oświaty wiele mówiono podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, których gospodarzem była w tym roku Szkoła Podstawowa nr 5 w Turku.

  2 komentarze
2 komentarze

„My tu mamy jakieś ZOO”, czyli nadzwyczajna sesja rady miejskiej

Przedstawiciele Ziemi Turkowskiej wnioskowali o zmiany w składach komisji rady miejskiej. Skutek jest taki, że pomimo dociekań i sprzeciwów opozycji członkowie ugrupowania, z którego wywodzi się burmistrz Turku mają większość w każdej z wyjątkiem jednej komisjach.

  8 komentarze
8 komentarze

Wkrótce przetarg na budowę skateparku

Cały czas trwają prace związane z przygotowaniem do budowy skateparku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Turku. Procedura wydłużyła się, ponieważ w wyniku konsultacji koncepcji wprowadzonych zostało wiele zmian, co spowodowało konieczność wykonania nowej dokumentacji inwestycji.

  0 komentarze
0 komentarze

Zmiany na miejskim zieleniaku

Na zieleniaku trwają prace związane z likwidacją starych, od dawna nie użytkowanych pawilonów handlowych. Dzięki uporządkowaniu i nowemu zagospodarowaniu tego terenu, północna część zieleniaka ożywi się.

  0 komentarze
0 komentarze

Wybierz się na Noc Bibliotek

Już 9 października, w sobotę, Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku przyłączy się, jak setki instytucji w całej Polsce, do wspaniałej akcji, Noc Bibliotek. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Na tę okazję turkowska instytucja przygotowała szereg atrakcji, między innymi spotkanie autorskie z Piotrem Bojarskim.

  0 komentarze
0 komentarze

Skąd i dokąd? Czyli miejscy radni o kolei w Turku

Już w tym tygodniu odbędą konsultacje społeczne w sprawie budowy kolei łączącej Turek z Koninem. Miejscy radni podjęli uchwałę dotyczącą udzielenia wsparcia finansowego samorządowi województwa na opracowanie wstępnej koncepcji planistycznej. Nie zabrakło przy tej okazji dyskusji o zasadności całej inwestycji.

Koszt opracowania dokumentacji projektowej jest niższy niż początkowo zakładano. W związku z tym w budżecie Turku zostanie blisko 20 tys. zł, a samorząd wojewódzki wesprze opracowanie kwotą 52 tys. zł. Przed głosowaniem nad projektem uchwały udzielającej wsparcia samorządowi województwa, wywiązała się dyskusja dotycząca celowości całego przedsięwzięcia.

- Ja mam tylko nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek, a nie polityka - i to z każdej strony. Patrząc na to nie wiem, czy to nie jest bardziej gra niż po prostu potrzeba czy jakaś przemyślana koncepcja kolei. Jeśli juz w ogóle mowa o kolei przez Turek to widziałbym połączenie Kalisza z Kołem i wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 470 - wskazywał burmistrz Romuald Antosik.

Takie rozwiązanie zwiększyłoby jego zdaniem szanse rozwojowe dla mieszkańców, którzy mogliby przemieszczać się do Koła i stamtąd do Poznania czy Warszawy, albo do Kalisza i dalej w kierunku chociażby Wrocławia.

- Ktoś rzucił hasło połączenia Konina z Turkiem i mam nadzieje, że tam jest jakiś pomysł, a nie że będziemy kolanem dopychać - mówił burmistrz. Romuald Antosik dodał, że to rząd, jaki by nie był, powinien wybudować kolej, a nie przerzucać koszty na samorządy. Jako właściwsze rozwiązanie wskazywano natomiast stworzenie linii autobusowych, łączących turek z Poznaniem, Wrocławiem, Łodzią czy Warszawą.

- Komunikacja, jaka by nie była, w naszym państwie, opłaci się tylko dla biletów szkolnych, bo są dofinansowane z urzędu marszałkowskiego. Wszelka inna musi być rentowna. Jak ta kolej będzie rentowna i kogo będzie wozić? Będzie wywozić uczniów do szkół konińskich? W mojej ocenie alternatywą jest komunikacja do większych miast, dofinansowana przez wszystkie samorządy - mówił radny Wojciech Rygiert.

W innym tonie wypowiedziała się natomiast radna Janina Kolęda:

- Jeśli powstał projekt, mamy Polski Ład, a kolej jest domeną, to zastanówmy się i idźmy do przodu. Może będą wozili ludzi, będą wożone materiały. Mogą jechać wagony załadowane towarem - wskazywała.

Zdecydowanie przeciwny był natomiast radny Maciej Aniołczyk, który dodał, że były za projektem, gdyby był on zrobiony z myślą o kolei towarowej, a Turek łączyłby ze sobą dwa ośrodki.

- My mamy studium na temat kolei pasażerskiej z Konina do Turku i koniec. Dla mnie to irracjonalny pomysł. Uważam, że nie stać samorządów. Jestem przeciwny temu pomysłowi - mówił radny Aniołczyk.

- Dyskusja przypomina dyskusję nad geotermia, bo wtedy też przekonywano, że geotermia się nie opłaci. Dzisiaj prezes PGKIM mówi, że to rozwiązanie w dobie odnawialnych źródeł energii i opłat emisyjnych może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Myślę, że potrzeba nam jest, abyśmy wykorzystali okienko czasowe, które teraz mamy, związane z koncepcjami rządu, który wpisuje Turek w rozwój linii kolejowych. Dofinansowanie rządu to 85 proc., a 15 proc od samorządu. To ogromne środki, ja wiem, ale jeśli tego nie zrobimy viribus unitis, czyli wspólnymi siłami, to będziemy żałować w przyszłości, że nie wykorzystaliśmy tej szansy sięgnięcia po środki. Jeśli chodzi o perspektywę dalszą, ja też potrafię spoglądać na mapę. Dobrze by było połączyć linie pomiędzy Kaliszem i Łaskiem oraz Poznaniem i Kutnem. Fajnie by było przeciąć te nitki linią kolejową biegnącą przez miasto. Bez względu na to gdzie się przetną, wierzę że się przetną - wskazywał natomiast radny Dariusz Jasak.

Ostatecznie przy 17 głosach za, zdecydowano o udzieleniu samorządowi województwa wsparcia finansowego na opracowanie wspomnianej dokumentacji. Troje radnych wstrzymało się od głosu, a jedna osoba była przeciwna.

  9 komentarze
Etykiety:
9 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.