Kawęczyn: Rychwalskie Impresje Muzyczne z udziałem Orkiestry Dętej OSP w Tokary

Dziesięć orkiestr z różnych miejscowości wzięło udział w pikniku odbywającym się w ramach XVII Rychwalskich Impresji Muzycznych. Wśród nich znalazła się także orkiestra dęta OSP Tokary.

  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Sportowa sobota na Orliku. Piłkarze walczyli o puchar

Cztery drużyny rywalizowały w organizowanym już po raz piąty Otwartym Turnieju Piłki Nożnej Piłki Nożnej o Puchar Orlika w Kawęczynie. Sportowych emocji nie brakowało.

  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Czy wiąz z Chocimia będzie pomnikiem przyrody?

O ustanowienie rosnącego w Chocimiu (gmina Kawęczyn) wiązu szypułkowego pomnikiem przyrody zwrócił się do władz lokalnych nadleśniczy Bartosz Perz z turkowskiego nadleśnictwa.

  1 komentarz
1 komentarz

Kawęczyn: Pamiętają o ofiarach zbrodni w Głuchowie

Był 8 września 1939 r. Na posesji państwa Chojnackich w Głuchowie zatrzymał się wracający z pracy mieszkaniec Mikulic. Schował się przed nadchodzącymi żołnierzami w stodole, jednak został dostrzeżony. Hitlerowcy podpalili stodołę, mężczyznę schwytano. Kazano mu uciekać, po czym po kilkudziesięciu metrach zastrzelono.Okupanci postanowili ukarać również rodzinę, która udzieliła mu schronienia. Tak doszło do okrutnej zbrodni, która wydarzyła się Głuchowie rankiem, 9 września 1939 roku.

  7 komentarze
Etykiety:
7 komentarze

Kawęczyn: "Chleba nie powinno nikomu zabraknąć", czyli dożynki w Głuchowie

Skończył się bowiem przednówek, stodoły były pełne, zboże sypało niezgorzej, i każden, choćby najbiedniejszy, hardo podnosił głowę, z dufnością patrzał w jutro… Te słowa z „Chłopów” Władysława Reymonta towarzyszyły świętu plonów w Głuchowie. Były to trzecie i zarazem ostatnie parafialno-gminne dożynki w gminie Kawęczyn.

  2 komentarze
2 komentarze

Kawęczyn: Zmiana sołtysa w Wojciechowie

Mieszkańcy Wojciechowa w gminie Kawęczyn mają nowego sołtysa. Zebranie wiejskie, podczas którego dokonano wyboru miało miejsce we wtorek, 25 sierpnia.

  1 komentarz
1 komentarz

Kawęczyn: Uroczyste zakończenie żniw w parafii Kowale Pańskie

Skromniej niż dotychczas, ale nie mniej uroczyście rolnicy z gminy Kawęczyn rozpoczęli czas dożynek. Jako pierwsi zakończenie żniw świętowali gospodarze z parafii pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Kowalach Pańskich. 
  1 komentarz
1 komentarz

Minister Piontkowski potwierdza: - Pierwszego września uczniowie wracają do szkół

Będziemy przygotowywali się do nowego roku szkolnego, sądzimy, że będzie to już powrót do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć w szkołach - mówił podczas dzisiejszej (5 sierpnia) konferencji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. 
 
Minister określił zajęcia stacjonarne jako najskuteczniejszą formę edukacji dzieci i młodzieży. Okres pandemii pokazał, że nowoczesne narzędzia co prawda umożliwiają kontakt na odległość, ale bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem nie jest w stanie zastąpić nawet najnowocześniejsza technologia. Właśnie to zdecydowało, że mimo trwającej pandemii 1 września uczniowie powrócą do szkół. 
 
Zapewne teraz zaczną rodzić się pytania czy szkoły, a tak naprawdę samorządy są przygotowane na ponowne uruchomienie stacjonarnej nauki. Właśnie o to dopytywał podczas ostatniej sesji rady gminy Kawęczyn Sylwester Przyłęcki. - Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego, jak będą wyglądać dni 30, 31 sierpnia i 1,2 września. Rozumiem Ministerstwo Edukacji Narodowej, żeby nauka odbywała się w szkole, ale jak widzimy ile jest zakażeń codziennie 500-600 i do tego liczby na kwarantannie przybywają to nie umiem odpowiedzieć. My się przygotowujemy do normalnego roku szkolnego - mówił wówczas wójt Jan Nowak.
 
Szkoły, tak jak wcześniej już zapowiadano rozpoczną pracę w nowym reżimie sanitarnym, według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. 
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Gmina będzie starać się o środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. O dodatkowe pieniądze zamierza również starać się gmina Kawęczyn, wiązało się to z koniecznością zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej. 
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Fundusz Sołecki w czasach pandemii, czyli jak korzystać rozsądnie

Niełatwe czasy, w których przyszło nam wszystkim funkcjonować wymuszają racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. To samo tyczy się funduszu sołeckiego, o czym rozmawiano również  podczas ostatniej sesji rady gminy Kawęczyn.
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.