„Bezpiecznie pozyskać drewno na potrzeby gospodarstwa rolnego”

W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej, przygotowywania karmy dla zwierząt, jako materiał do budowy i napraw płotów, zagród, skrzydeł drzwi w budynkach gospodarskich czy więźby dachowej. Czas jesieni to okres intensyfikacji prac związanych z pozyskiwaniem drewna przez rolników a jednocześnie okres największego ryzyka zaistnienia poważnych w skutkach wypadków z użyciem ostrych narzędzi, takich jak pilarki, siekiery i piły.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kolejne ognisko ptasiej grypy, tym razem w Wietchininie

W powiecie tureckim potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Konieczna była całkowita stada młodych kaczek w miejscowości Wietchinin (gmina Turek). Zagazowaniu poddano tam ponad sześć tysięcy ptaków.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wojewoda wskazał miejscowości zagrożone ptasią grypą w powiecie tureckim

W związku z wykryciem ogniska ptasie grypy na terenie gminy Przykona wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie wyznaczające obszar zagrożony wysoce zjadliwą grypą ptaków teren powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Ponad 15 tys. ptaków do utylizacji. Ptasia grypa w powiecie tureckim

Powiatowy Inspektor Weterynarii potwierdził wykrycie ogniska ptasiej grypy w miejscowości Kaczki Plastowe (gmina Przykona). Ograniczenia związane z wystąpieniem choroby obejmą znaczną część powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa w krajowej czołówce Bitwy Regionów

Dobiegł końca konkurs „Bitwa Regionów”, w którym rywalizowały Koła Gospodyń wiejskich z całej Polski. Wielkopolskę rywalizowały panie z Będziechowa, które ostatecznie zakończyły rywalizację zajmując wysokie, czwarte miejsce.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne już w tę niedzielę. Zapraszamy!

Wiele atrakcji i niespodzianek dla dzieci i młodzieży, kolorowe wieńce oraz mnóstwo pysznego jedzenia czekać będzie na uczestników Dożynek Powiatowo-Gminno- Parafialne. Odbędą się one w tę niedzielę, 5 września w Kawęczynie.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kowale Pańskie tegoroczną stolicą kukurydzy. Impreza po raz kolejny przyciągnęła tłumy

Polowe pokazy i prezentacje odmian kukurydzy, a także środków produkcji stosowanych przy jej uprawie, a wszystko to okraszone swojską atmosferą zabawy. Tak wyglądała ostatnia wakacyjna niedziela w Kowalach Pańskich (gmina Kawęczyn), gdzie po raz kolejny z sukcesem zrealizowano żniwa kukurydzy.

Czytaj dalej
  6 komentarze
6 komentarze

Gospodynie z Będziechowa będą reprezentować Wielkopolskę w finale Bitwy Regionów

Już 4 września w Częstochowie Koło Gospodyń Wiejskich z Będziechowa reprezentować będzie Wielkopolskę podczas finału Bitwy Regionów. Nagrodę za sukces w półfinale panie z gminy Kawęczyn odebrały podczas XV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dobra: „Nasze kulinarne dziedzictwo” zawitało do Długiej Wsi

Trwający weekend w powiecie tureckim obfituje w wiele imprez. Jedna z nich o zasięgu wojewódzkim gościła na terenie gminy Dobra. W miejscowości Nowa Wieś odbył się finał XX edycji Konkursu Wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Przy dźwiękach lokalnych zespołów skosztować było można niesamowitych potraw. Wyłoniono też dania, które reprezentować będą Wielkopolskę w ogólnopolskiej rywalizacji.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Pieniądze w konkursie „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” podzielone

Projekty złożone przez podmioty z gminy Brudzew, Dobra oraz gminy wiejskiej Turek otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”, który Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w tym roku zorganizował już po raz dziewiąty.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Rolnicy ucierpieli w gradobiciu. Od ponad roku czekają na pomoc

Ponad rok temu podczas gradobicia wielu rolników z gminy Kawęczyn straciło znaczną część swoich plonów. Choć minęło już kilkanaście miesięcy wciąż nie doczekali się rekompensaty za poniesione szkody. Temat ten powrócił podczas sesji rady gminy.

Czytaj dalej
  4 komentarze
Etykiety:
4 komentarze

Powiat Turecki z „Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi”

O miano najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w etapie regionalnym XVIII Ogólnokrajowego Konkursu pn. „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” rywalizowało 19 gospodarstw, wśród których znalazły się również gospodarstwa z Powiatu Tureckiego prowadzone przez: p. Mariusza Marciniaka z miejscowości Żdżary, gm. Kawęczyn, p. Karola Dewickiego z m. Celestyny, gm. Malanów oraz państwo Darie i Waldemara Witczaków z Psar, gm. Przykona.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Przykona: Wszystko o ASF podczas spotkania hodowców trzody chlewnej

We wtorek, 22 czerwca w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Smulsko w gminie Przykona odbyło się spotkanie informacyjne dla hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu tureckiego. Tematyką jego było głównie stosowanie nowych zasad bioasekuracji ASF.

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Wakacje na wsi? Tylko w Wielkopolsce!

Lubisz obcować z przyrodą, cenisz spokój i szukasz niepowtarzalnych smaków? – zapraszamy na wieś, zachęcając do wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych Wielkopolski.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Zapraszamy do konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów"

Serdecznie zapraszamy do udziału w XX edycji konkursu Wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, który odbędzie się 7 sierpnia 2021 r. podczas XI edycji Regionalnych Spotkań z Żywnością Tradycyjną i Ekologiczną na „Pograniczu Kultur” w Gospodarstwie Agroturystycznym „KARCZMA KALISKA” w Szadku, gmina Ceków-Kolonia, powiat kaliski.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wyjątkowe przepisy z powiatu tureckiego nagrodzone

Najciekawsze wielkanocne przepisy tradycyjnej kuchni powiatu tureckiego zostały zebrane w jednym w miejscu oraz opatrzone cennymi wskazówkami. Ich autorki, które zdecydowały się na udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Turku otrzymały nagrody.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Rehabilitacja osób po przebytej chorobie COVID-19 w Centrach Rehabilitacji rolników KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opracowała i wdraża nowy profil rehabilitacji u pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa w programie „Witaj Wielkopolsko!”

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Będziechowie miały okazję zaprezentować się w programie TVP 3 „Witaj Wielkopolsko!”, gdzie opowiadały o aktywności KGW i planach na przyszłość.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii o ASF

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
ASF
0 komentarze

Rolniku! Składaj wnioski za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus

Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.