Wideo: Bóg błogosławił, ziemia plon wydała. Powiatowe Święto Plonów w Malanowie

-Podziękujmy rolnikom za ich codzienny trud, za to że nas żywią i zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe - w ten sposób wójt Ireneusz Augustyniak zwrócił się do gości zgromadzonych na Powiatowo-Gminno-Parafialnych dożynkach w Malanowie. Radosnemu świętowaniu towarzyszyła wspaniała pogoda i wiele atrakcji.

Czytaj dalej
  6 komentarze
6 komentarze

Wideo: Już w niedzielę! Zapraszamy na Dożynki Powiatowo- Gminno-Parafialne

Ostatnie dożynki w tym sezonie zapowiadają się naprawdę wyjątkowo. Już teraz zapraszamy do Malanowa, gdzie na mieszkańców powiatu tureckiego czekają uroczyste chwile oraz wiele atrakcji.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Tuliszków: Dożynki we wsi, ciasto na stole… Pomysłowe dekoracje z Zadwornej i Wymysłowa nagrodzone

Mieszkańcy sołectw Zadworna i Wymysłów rywalizowali w konkursie na najładniejszą dożynkową dekorację. Powstały oryginalne dzieła, a zwycięzców poznaliśmy podczas niedzielnego Święta Plonów.

Czytaj dalej
  2 komentarze
2 komentarze

Tuliszków: Dożynkowe spotkanie wokół chleba

Dożynkowy bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren od lat jednoczy rolników w podziękowaniu za udane zbiory. Tak właśnie było w Tuliszkowie podczas dożynek obchodzonych w niedzielę, 28 sierpnia.

Czytaj dalej
  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Podziękowanie za udane żniwa, czyli Miejsko-Gminno-Parafialne święto plonów

Tradycyjne święto plonów jest wyrazem radości i dziękczynienia za zebrane plony i szacunku za całoroczną pracę nie tylko dla rolników, ale też sadowników, ogrodników i działkowców. Za trud i ciężką pracę podziękowano podczas Gminno-Miejsko-Parafialnych dożynek, które odbyły się w miejscowości Żuki.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Brudzew: W podziękowaniu za dary matki ziemi i rolniczy trud

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki, czyli radosny obrzęd zakończenia żniw i złożenie właścicielowi pola tego wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. Dzisiaj, tj. 21 sierpnia dożynki odbyły się w Janowie w gminie Brudzew.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Kawęczyn: Dożynki pachnące chlebem, smakowite i pełne dobrej zabawy

W niedzielę, 21 sierpnia mieszkańcy gminy Kawęczyn dziękowali za tegoroczne plony, błogosławiono chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a dobrej zabawie nie było końca. Tradycyjne dożynki w symboliczny sposób zakończyły czas wytężonej pracy, dając miejsce na odpoczynek.

Czytaj dalej
  3 komentarze
Etykiety:
3 komentarze

Przykona: Dożynkowy korowód zakończył czas żniw

Delegacje wieńcowe barwnym korowodem rozpoczęły dożynki w Gminie Przykona. Nie brakowało tradycyjnych obrzędów, swojskiego jadła, a nade wszystko dobrej zabawy, wieńczącej czas wytężonej pracy na roli.

Czytaj dalej
  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Plony zebrane, czas świętować, czyli dożynki w gminie Władysławów

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Tradycyjnie dziękczynienie za plony stanowi symboliczne zakończenie żniw i czas odpoczynku po wytężonej pracy. Gospodarze z gminy Władysławów dziękowali za udane zbiory w sobotę, 20 sierpnia.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Dożynkowy zawrót głowy. Świętować będą rolnicy z czterech gmin

Aż w czterech gminach podczas najbliższego weekendu zorganizowane zostaną tradycyjne dożynki. Święto plonów odbędzie się w gminach Brudzew, Kawęczyn, Przykona i Władysławów. Organizatorzy zadbali o to, by atrakcji nie zabrakło.

Czytaj dalej
  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Starostowie Powiatowo - Gminno - Parafialnych Dożynek w Malanowie wybrani

Pani Małgorzata Kubacka oraz Pan Sławomir Dawicki zostali wybrani Starostami Powiatowo - Gminno - Parafialnych Dożynek, które odbędą się 4 września 2022 roku w Gmina Malanów, na boisku gminnym Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Parkowej 29.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dobra: Dziękczynienie za rolniczy trud, czyli tradycyjne dożynki

Rozpoczął się okres uroczystości dożynkowych. Pierwszym organizatorem święta plonów była gmina Dobra. Tradycyjne dożynki to czas gdy modlitwą dziękuje się za pomyślność w pracach na polu, a zabawą świętuje wcześniejsze trudy. Właśnie tak było w niedzielę, 14 sierpnia.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Tuliszków: Konkurs na najładniejszą dożynkową dekorację

Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszą dożynkową dekorację posesji dla mieszkańców Sołectwa Wymysłów oraz Sołectwa Zadworna.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Rolnicy poszkodowani podczas gradobicia. Liczą na odszkodowania za stracone plony

Tegoroczne lato nie jest łaskawe dla rolników. Susza przeplatana groźnymi wichurami, burzami i gradobiciem sprawiła, że wielu z nich poniosło straty.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Nasza wieś, naszą wspólną sprawą - dofinansowania dla stowarzyszeń z powiatu tureckiego

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia X edycji otwartego konkursu ofert „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”. Wśród beneficjentów są trzy stowarzyszenia z powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Smaki Regionów w wykonaniu WojciechoWIANEK, czyli wielkopolskie zmagania kulinarne

W sobotę 16 lipca w Kiszkowie w powiecie gnieźnieńskim odbył się Finał Wojewódzki XXI edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W kategorii przetwórstwa owocowego główna nagroda, w wysokości 1000 zł, przypadła Małgorzacie Wawrzyniak, prowadzącej gospodarstwo Żółty Parasol – Rolniczy Handel Detaliczny z gminy Kościelec. W konkursie wzięły również udział WojciechoWIANKI z gminy Kawęczyn.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Sylwester Kasprzak ze statuetką Sołtysa Roku

W Senacie wręczono nagrody laureatom 20. edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Laureatem z Wielkopolski został sołtys Kawęczyna, Sylwester Kasprzak. 
 
Konkurs „Sołtys Roku” ma na celu zaprezentowanie oraz docenienie osób zaangażowanych w rozwój małych miejscowości. Uroczystość wręczenia statuetek poprzedziła konferencja „25 lat odnowy wsi w Polsce”, przygotowana przez komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z organizatorami konkursu.
 
Tytuł Sołtysa Roku 2021 zdobyli: Sylwester Kasprzak z Kawęczyna w woj. wielkopolskim, Hubert Kurpiela ze Strzeleczek w woj. opolskim, Wiesława Lisiak z Kociałkowej Górki w woj. wielkopolskim, Joanna Morawska z Wólki Kozodawskiej w woj. mazowieckim, Piotr Niestatek z Krotoszyna w woj. kujawsko-pomorskim, Przemysław Piech z Bartążka w woj. warmińsko-mazurskim, Józef Szczupak z Zakrzowa w woj. małopolskim, Władysław Świątek z Czekaja w woj. podkarpackim, Alicja Zawadzka z Gródka w woj. lubelskim. Tytuły Sołtysów Seniorów otrzymali Stanisław Kalista – od 49 lat sołtys w Bukówce w woj. świętokrzyskim i Józef Szczygieł, który od 48 lat pełni tę funkcję w Grobli w woj. małopolskim.
 
fot. A.Małkowicz
View the embedded image gallery online at:
https://www.iturek.net/fakty/wiesci-rolnicze#sigProId0518e9d19e
  0 komentarze
0 komentarze

Dobra: Stado bydła uciekło z zagrody w Żeronicach

18 sztuk bydła hodowlanego uciekło w czwartek, 7 lipca z zagrody w Żeronicach (gm. Dobra). Trwają poszukiwania zwierząt.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Przykona: Z Radyczyn do Egiptu, a z Sarbic do Turcji. Bocianie losy pilnie śledzone

Bocianie maluchy wychowane w gminie Przykona ruszyły w świat. Pierwsze odczyty z obrączek wskazują, że w ubiegłym roku jeden z boćków zimę spędził w egipskim kurorcie, a drugi w Turcji.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Kawęczyn: Zajrzeli do gniazd i zaobrączkowali bociany

Już po raz siódmy zaobrączkowano kawęczyńskie bociany. Akcja liczenia ptaków trwa jednak w gminie o wiele dłużej - niemal dwie dekady. W tym roku ptaki zasiedliły ponad 80 proc. gniazd w Kawęczynie i okolicach.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.