Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa ambasadorkami wielkopolskiej kuchni

Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie (gmina Kawęczyn) reprezentowało województwo wielkopolskie podczas odbywającej się w Łodzi XXXIII Konferencji regionalnej FAO dla Europy.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Finansowe wsparcie na grunty rolne i drzewa miododajne

Samorządy z powiatu tureckiego otrzymają z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pomoc finansową na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych oraz zakup sadzonek drzew miododajnych.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Żywność ekologiczna to mniejsze plony, czyli forum rolniczych spraw i problemów dla rolników z powiatu tureckiego i kolskiego

O Zielonym Ładzie, chorobach zakaźnych i bioasekuracji oraz innych tematach, jakie dotyczą gospodarstw w całym kraju rozmawiano podczas Forum Rolniczego Powiatów Kolskiego i Tureckiego, które miało miejsce w piątek, 18 lutego. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” - zgłoszenia do 1 kwietnia

Serdecznie zapraszamy dzieci i uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do udziału w organizowanym przez Oddział Regionalny KRUS w Krakowie XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Tuliszków: Informacja dla rolników

Urząd Gminy i Miasta w Tuliszkowie informuje, że wnioski o zwrot podatku akcyzowego należy składać w terminie od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022r. w godz. 8.00 do 14.30 w siedzibie Urzędu.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

„Ekologia w domu i zagrodzie”, czyli Koła Gospodyń Wiejskich z myślą o mieszkańcach

Koła gospodyń wiejskich to obecnie kilkanaście tysięcy działających w Polsce organizacji. W naszym powiecie jest ich aż 89. Paniom działającym na rzecz lokalnej społeczności podziękowano podczas wydarzenia, które odbyło się w Zespole Szkół Technicznych w Turku.

Czytaj dalej
  2 komentarze
Etykiety:
2 komentarze

„Bezpiecznie pozyskać drewno na potrzeby gospodarstwa rolnego”

W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej, przygotowywania karmy dla zwierząt, jako materiał do budowy i napraw płotów, zagród, skrzydeł drzwi w budynkach gospodarskich czy więźby dachowej. Czas jesieni to okres intensyfikacji prac związanych z pozyskiwaniem drewna przez rolników a jednocześnie okres największego ryzyka zaistnienia poważnych w skutkach wypadków z użyciem ostrych narzędzi, takich jak pilarki, siekiery i piły.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kolejne ognisko ptasiej grypy, tym razem w Wietchininie

W powiecie tureckim potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Konieczna była całkowita stada młodych kaczek w miejscowości Wietchinin (gmina Turek). Zagazowaniu poddano tam ponad sześć tysięcy ptaków.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wojewoda wskazał miejscowości zagrożone ptasią grypą w powiecie tureckim

W związku z wykryciem ogniska ptasie grypy na terenie gminy Przykona wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie wyznaczające obszar zagrożony wysoce zjadliwą grypą ptaków teren powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Ponad 15 tys. ptaków do utylizacji. Ptasia grypa w powiecie tureckim

Powiatowy Inspektor Weterynarii potwierdził wykrycie ogniska ptasiej grypy w miejscowości Kaczki Plastowe (gmina Przykona). Ograniczenia związane z wystąpieniem choroby obejmą znaczną część powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa w krajowej czołówce Bitwy Regionów

Dobiegł końca konkurs „Bitwa Regionów”, w którym rywalizowały Koła Gospodyń wiejskich z całej Polski. Wielkopolskę rywalizowały panie z Będziechowa, które ostatecznie zakończyły rywalizację zajmując wysokie, czwarte miejsce.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne już w tę niedzielę. Zapraszamy!

Wiele atrakcji i niespodzianek dla dzieci i młodzieży, kolorowe wieńce oraz mnóstwo pysznego jedzenia czekać będzie na uczestników Dożynek Powiatowo-Gminno- Parafialne. Odbędą się one w tę niedzielę, 5 września w Kawęczynie.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kowale Pańskie tegoroczną stolicą kukurydzy. Impreza po raz kolejny przyciągnęła tłumy

Polowe pokazy i prezentacje odmian kukurydzy, a także środków produkcji stosowanych przy jej uprawie, a wszystko to okraszone swojską atmosferą zabawy. Tak wyglądała ostatnia wakacyjna niedziela w Kowalach Pańskich (gmina Kawęczyn), gdzie po raz kolejny z sukcesem zrealizowano żniwa kukurydzy.

Czytaj dalej
  6 komentarze
6 komentarze

Gospodynie z Będziechowa będą reprezentować Wielkopolskę w finale Bitwy Regionów

Już 4 września w Częstochowie Koło Gospodyń Wiejskich z Będziechowa reprezentować będzie Wielkopolskę podczas finału Bitwy Regionów. Nagrodę za sukces w półfinale panie z gminy Kawęczyn odebrały podczas XV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.
 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Dobra: „Nasze kulinarne dziedzictwo” zawitało do Długiej Wsi

Trwający weekend w powiecie tureckim obfituje w wiele imprez. Jedna z nich o zasięgu wojewódzkim gościła na terenie gminy Dobra. W miejscowości Nowa Wieś odbył się finał XX edycji Konkursu Wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Przy dźwiękach lokalnych zespołów skosztować było można niesamowitych potraw. Wyłoniono też dania, które reprezentować będą Wielkopolskę w ogólnopolskiej rywalizacji.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Pieniądze w konkursie „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” podzielone

Projekty złożone przez podmioty z gminy Brudzew, Dobra oraz gminy wiejskiej Turek otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”, który Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w tym roku zorganizował już po raz dziewiąty.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Rolnicy ucierpieli w gradobiciu. Od ponad roku czekają na pomoc

Ponad rok temu podczas gradobicia wielu rolników z gminy Kawęczyn straciło znaczną część swoich plonów. Choć minęło już kilkanaście miesięcy wciąż nie doczekali się rekompensaty za poniesione szkody. Temat ten powrócił podczas sesji rady gminy.

Czytaj dalej
  4 komentarze
Etykiety:
4 komentarze

Powiat Turecki z „Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi”

O miano najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w etapie regionalnym XVIII Ogólnokrajowego Konkursu pn. „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” rywalizowało 19 gospodarstw, wśród których znalazły się również gospodarstwa z Powiatu Tureckiego prowadzone przez: p. Mariusza Marciniaka z miejscowości Żdżary, gm. Kawęczyn, p. Karola Dewickiego z m. Celestyny, gm. Malanów oraz państwo Darie i Waldemara Witczaków z Psar, gm. Przykona.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Przykona: Wszystko o ASF podczas spotkania hodowców trzody chlewnej

We wtorek, 22 czerwca w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Smulsko w gminie Przykona odbyło się spotkanie informacyjne dla hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu tureckiego. Tematyką jego było głównie stosowanie nowych zasad bioasekuracji ASF.

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Wakacje na wsi? Tylko w Wielkopolsce!

Lubisz obcować z przyrodą, cenisz spokój i szukasz niepowtarzalnych smaków? – zapraszamy na wieś, zachęcając do wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych Wielkopolski.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.