Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią w Wielkopolsce

Strategia

W dniu 7 grudnia 2023 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałą Nr 7557/2023 zatwierdził listę strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wybranych do finansowania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w naszym województwie. Wynik stanowi powód do dumy członków zarządu TUR i jednocześnie motywację do dalszego, aktywnego działania na rzecz rozwoju obszaru gmin członkowskich.

W nowej strategii, której okres wdrażania przypadnie na lata 2023-2027 postawiono przede wszystkim na ekologię. Wsparciu podlegać będą przedsiębiorstwa należące do sektora tzw. green economy. To z myślą o nich wydzielono z budżetu środki w wysokości 600 000 euro. Z uwagi na mniej atrakcyjne w stosunku do lat ubiegłych zasad wsparcia dla osób podejmujących działalność, zrezygnowano natomiast ze wsparcia tej grupy mieszkańców. W nowym okresie pojawia się jednak mechanizm wsparcia gospodarstw stawiających na rozwój turystyki i edukacji w formie dofinansowania do tworzenia zagród edukacyjnych oraz agroturystyki, gdzie łączny budżet na to działanie wynosić będzie 155 556 euro. W budżecie nie zabraknie też środków dla organizacji pozarządowych. To z myślą o nich przewidziano dwa projekty granowe o łącznej kwocie 144 445 euro. Jeden z nich obejmował będzie działania związane z ekologią, drugi – rozwojem tożsamości lokalnej i kultywowaniem tradycji. Jednostki sektora finansów publicznych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie proekologicznych działań inwestycyjnych w gminach oraz projektów wspierających rozwój rekreacji i turystyki oraz kultury. Dodatkowo Stowarzyszenie przewidziało finansowanie działań nieinwestycyjnych o szczególnym znaczeniu kulturowym oraz zadania realizowanego z partnerem zagranicznym w ramach projektu partnerskiego, mającym na celu implementację rozwiązań, przyczyniających się do przeciwdziałania zmianom klimatu.

Całkowite novum w najbliższej perspektywie stanowią projekty prospołeczne finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Będą to projekty: skierowany do dzieci i nauczycieli ze szkół podstawowych z obszaru gmin, gdzie wdrażana będzie strategia, projekt dedykowany przedsiębiorstwom związany ze wzrostem kwalifikacji pracowników i organizacją staży, projekt, którego beneficjentem będą nauczyciele i uczniowie dwóch techników zawodowych oraz projekt, gdzie wspierane będą usługi społeczne na rzecz osób zależnych i ich opiekunów, w tym w ramach tzw. wiązki usług.

W Lokalnej Strategii Rozwoju nie mogło też zabraknąć projektów, dla których operatorem będzie samo stowarzyszenie w ramach tzw. operacji własnych. Jeden z nich zakłada wdrożenie innowacyjnych ekologicznych rozwiązań jako dobrych praktyk na obszarze objętym wsparciem, drugi to projekt, który przyczynić się ma do rozwoju marki lokalnej ZIEMIA TURA, a zatem dedykowany lokalnym wytwórców i rękodzielnikom. Budowanie silnej marki i wspieranie producentów lokalnych to obok działań proekologicznych jedno z większych wyzwań i zarazem priorytetów w strategii TUR.

Na tym jednak nie kończy się rola stowarzyszenia. Stowarzyszenie przewidziało również liczne działania aktywizujące lokalną społeczność o charakterze edukacyjnym, integracyjnym, czy promocyjnym. Młodzież jako wspólnota rokrocznie otrzymywać będzie, w drodze konkursu środki, by realizować swoje pomysły na rzecz i z rówieśnikami. W odpowiedzi na wyniki przeprowadzonej przez TUR diagnozy, w siedzibie stowarzyszenia odbywać się będą natomiast warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych. Pomyślano także o działaniach aktywizujących i integrujących seniorów i liderów społecznych.

Przewidziane w strategii ambitne zadania, stanowią odpowiedź na zdiagnozowane przez TUR problemy i potrzeby obszaru, artykułowane podczas licznych badań i spotkań z mieszkańcami w okresie od czerwca 2022 do maja 2023. Zatem bez zwątpienia przez najbliższe lata na obszarze gmin członkowskich będzie się bardzo dużo działo! Przypomnijmy – Lokalna Strategia Rozwoju wdrażana będzie w okresie programowania 2023-2027 na obszarze ośmiu gmin członkowskich: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Kościelec, Malanów Przykona, Turek, Władysławów. Pierwsze konkursy uruchomione zostaną w II połowie 2024 roku. Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia oraz udziałem w wydarzeniach stowarzyszenia mogą na bieżąco śledzić informacje na stronie www.lgd-tur.org.pl i profilu FB.
Egzamin na stopnie WKO Japan karate Shinkyokushink...
„Piecza zastępcza pomaganie ma we krwi"

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 13 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.