Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kto znajdzie pracę w Wielkopolsce?

Praca w Wielkopolsce

Pod koniec 2018 roku stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim wynosiła 3,1% i była zdecydowanie niższa od średniej krajowej, która utrzymywała się na poziomie 5,8%. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza o blisko 14% niż przed rokiem. Choć sytuacja poszukujących zatrudnienia wydaje się stabilna, pracodawcy narzekają na całkiem sporą grupę zawodów deficytowych.

Zawód deficytowy – co to takiego?

Barometr zawodów definiuje zawody deficytowe jako te, których przedstawiciele, w najbliższym czasie, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem etatu. Wynika to z dużego zapotrzebowania pracodawców na tego typu specjalistów lub z braku pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. Obok zawodów deficytowych funkcjonują również zawody zrównoważone (liczba ofert jest zbliżona do liczby poszukujących pracy) oraz zawody nadwyżkowe (małe zapotrzebowanie ze strony pracodawców, zbyt wielka liczba specjalistów posiadających określony fach).

Prognozy na 2019 roku przewidują, że w Polsce do zawodów deficytowych będzie można zaliczyć m.in.:
• betoniarzy i zbrojarzy,
• elektryków,
• fryzjerów,
• kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
• kucharzy,
• lakierników,
• magazynierów,
• opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych,
• pielęgniarki,
• robotników budowlanych,
• spawaczy,
• spedytorów i logistyków,
• ślusarzy.

Wielkopolska – kto znajdzie zatrudnienie?

magazynierzy – osoby znające specyfikę pracy na magazynie oraz posiadające odpowiednie uprawienia (np. do poruszania się wózkami widłowymi) mogą liczyć na zainteresowanie ze strony pracodawców. W regionie działa też wiele zakładów produkcyjnych, które chętnie przyjmują pracowników bez doświadczenia i oferują im pakiet szkoleń.

Powiaty, w których występuje największy deficyt magazynierów: pilski, szamotulski, obornicki, nowotomyski, poznański, gnieźnieński, grodziski, średzki, koniński, turecki, kolski oraz Poznań i Konin.

pielęgniarki i położne – jeszcze większe zapotrzebowanie widoczne jest w przypadku pielęgniarek i położnych. Winne są niesatysfakcjonujące zarobki oraz brak chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Ze względu na to, że większość tej grupy zawodowej stanowią osoby znajdujące się w wieku przedemerytalnym (48-60), można spodziewać się, że niedługo deficyt zacznie się pogłębiać.

Powiaty, w których występuje największy deficyt pielęgniarek i położnych: złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, wolsztyński, nowotomyski, kościański, poznański, gnieźnieński, słupecki, wrzesiński, średzki, koniński, kolski, turecki, krotoszyński, ostrowski oraz Poznań i Konin.

Spedytorzy i logistycy – w Wielkopolsce zauważalny jest także deficyt spedytorów i logistyków. Ci pierwsi zajmują się organizowaniem przewozów towarów. Z kolei logistycy zarządzają i planują jego przepływ.

Wzrost zainteresowania przedstawicielami tych zawodów zanotowano w powiatach: pilskim, szamotulskim, nowotomyskim, grodziskim, gnieźnieńskim, konińskim, kolskim oraz w Koninie.

Listonosze i kurierzy – wzrost znaczenia zakupów internetowych spowodował nie tylko większe zapotrzebowanie na magazynierów i pracowników obsługi magazynów, ale także wygenerował zainteresowanie kurierami i listonoszami. Na terenie Wielkopolski szczególnie brakuje ich w powiatach: obornickim, szamotulskim, poznańskim, konińskim, gostyńskim oraz w Poznaniu i Koninie.

Według raportu Barometr zawodów, w województwie wielkopolskim potrzebni są również m.in.:

1. Brukarze (powiaty pilski, wągrowiecki, gnieźnieński, szamotulski, krotoszyński, kolski, koniński, Konin).

2. Cukiernicy (powiaty szamotulski, gnieźnieński, kolski).

3. Kosmetyczki (powiaty grodziski, gnieźnieński, koniński, Konin).

4. Monterzy instalacji budowlanych (powiaty szamotulski, nowotomyski, grodziski, gnieźnieński, pleszewski, kolski, koniński, Konin).

5. Pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych (powiaty rawicki, koniński, poznański, Konin, Poznań).

6. Robotnicy budowlani (powiaty pilski, wągrowiecki, gnieźnieński, szamotulski, nowotomyski, grodziski, śremski, krotoszyński, pleszewski, koniński, kolski, Konin).

7. Tapicerzy (powiaty międzychodzki, szamotulski, obornicki, gnieźnieński, średzki, kolski).

Weź udział w konkursach na Dzień Kobiet!
Historyczne wydarzenie w dziejach Turku. Ruszył od...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.